check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Poradnik
  4. Wymiana sondy lambda – najważniejsze informacje
Powrót
Marek Zielonka, 15.07.2021 11:13:43
Wymiana sondy lambda – najważniejsze informacje

Wymiana sondy lambda – najważniejsze informacje

Każdy mechanizm z biegiem lat się zużywa i po jakimś czasie wymaga naprawy bądź wymiany. Tak jest również w przypadku sondy lambda, której czas użytkowania mija po przejechaniu około 150 tys. km. W przypadku tego urządzenia naprawa jest bezcelowa i jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wymiana sondy na nową. Jaki jest koszt i jak wygląda ten proces? Sprawdźmy!

Procedura wymiany sondy lambda

Demontaż sondy lambda może zostać przeprowadzony przez nas samych lub powierzony mechanikowi. W obu przypadkach wygląda to w ten sam sposób, jednak największym kłopotem może okazać się zlokalizowanie położenia sondy. Wiele zależy od modelu samochodu.

W mniej znanych markach ten problem może okazać się znacznie bardziej skomplikowany. Warto więc zawczasu zaopatrzyć się w dostęp do programów warsztatowych bądź informacji technicznych danego modelu samochodu. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo czasu, który musielibyśmy zmarnować na poszukiwanie miejsca przyłączeniowego sondy lambda oraz określeniu czy wymiana będzie związana z całkowitym jej demontażem, czy tylko poszczególnych części układu.

Kupno oraz koszt wymiany sondy lambda

Kupując nową sondę należy być czujnym i dokładnie przyjrzeć się atrakcyjnym cenom oferowanym przez sprzedających. Tanie zamienniki mogą fałszować sygnały lub najzwyczajniej, nie pasować do wybranego modelu samochodu. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy dokładnie sprawdzać dostawców towaru. Pomoże to uniknąć kłopotów i zapewni bezawaryjne korzystanie z sondy przez kilka kolejnych lat.

Cena sondy lambda waha się od stu kilkudziesięciu złotych – w górę. Wszystko zależy od modelu samochodu i jego wersji silnikowej. Dodatkowym kosztem, który również nie jest nadzwyczajnie wygórowany jest montaż sondy w warsztacie, który zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Bardziej zaawansowani kierowcy mogą proces wymiany sondy wykonać sami przy pomocy wielu poradników, tłumaczących jak wymienić sondę lambda krok po kroku.

Podejmując decyzję o tym, czy samodzielnie wymienimy sondę lambda czy przy pomocy mechaników samochodowych, należy skupić się w głównej mierze na cenie kupowanego mechanizmu – który nie jest zbyt kosztowny, jednak zbyt niska cena również może okazać się pułapką. Dodatkowym aspektem, musi być odpowiednie dopasowanie do modelu samochodu. Tylko taki dobór, gwarantuje prawidłową pracę sondy i niefałszowanie sygnałów.

Każdy kierowca wie, że kiedy przychodzi czas na wymianę części w samochodzie, oszczędzanie na częściach może okazać się zgubne. Nie oznacza to również, że proces naprawczy auta musi pochłaniać ogromne kwoty. Odpowiednio wybrany warsztat samochodowy i części do wymiany pozwolą zminimalizować koszty jak i również zapewnią kompleksową obsługę i pewność, że będziemy mogli bez obaw korzystać z naszego samochodu przez długi czas.

facebook