check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis

Zestaw sprzęgieł

Sprzęgło jest to część układu napędowego za pomocą którego łączy się silnik ze skrzynią biegów, w celu przekazania momentu obrotowego. Moment przekazywany jest z wału silnika na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów, co pozwala na bezproblemową zmianę przełożeń. Na budowę sprzęgła składają się trzy główne elementy. Tarcza sprzęgła, której zadaniem jest amortyzacja powstała na skutek zmiany pracy silnika podczas gwałtownego dodawania, bądź odejmowania gazu, przez co niwelowane jest szarpanie jednostki napędowej. Docisk sprzęgła, który zapewnić musi odpowiednią siłę, dociskającą tarczę sprzęgła do koła zamachowego, a w konsekwencji dostateczną siłę tarcia. Jeżeli siła okaże się niewystarczająca mogą wystąpić poślizgi, w konsekwencji których dojdzie do szybszego zużycia elementów sprzęgła. Ostatnim elementem jest łożysko, które umożliwia włączanie i wyłączanie sprzęgła.

Czas, w którym sprzęgło zostanie zużyte jest zależne od wielu czynników, najważniejszymi z nich jest model pojazdu, jakość wykonania części, a także umiejętności i styl jazdy kierującego pojazdem. Wyeksploatowane sprzęgło można rozpoznać przez twardniejący pedał sprzęgła, szumy w okolicy skrzyni biegów, a także brak lub opóźnioną reakcję na dodawanie gazu.

Poszukujesz sprzęgła do swojego samochodu? W sklepie motoryzacyjnym Auto Części Zielonki go znajdziesz. Wybierz markę, model oraz typ silnika i ciesz się bogatą ofertą różnych producentów.
W razie problemów skontaktuj się w nami mailowo sklep@autoczescizielonki.pl lub telefonicznie 12 415 20 64; 698 870 592.