check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis

Cewka zapłonowa / zespół cewek

Cewka zapłonowa jest to jeden z głównych i najbardziej istotnych elementów układu zapłonowego pojazdu. To właśnie w niej niskie napięcie jest przetwarzane do napięcia wysokiego, które następnie przepływając przez przewody zapłonowe i świece wywołuje iskrę powodującą zapłon mieszanki paliwowej. Budowa cewki jest prosta i wykorzystuje do swojego działania zjawisko elektromagnetyzmu.

Cewka jest nierozbieralną częścią, wewnątrz której znajdują się dwie cewki, pierwotna i wtórna. Cewka pierwotna, do której dostarczane jest niskie napięcie, składa się z mniejszej ilości zwojów o większej średnicy, natomiast cewka wtórna wykonana jest z dużo cieńszego drutu o dużo większej ilości zwojów, przez co generuje wysokie napięcie. Gdy napięcie pierwotne pochodzące z akumulatora zostaje odłączone, jedyny kierunek, w którym może wypłynąć prąd, to styk wysokiego napięcia. Klasyczna cewka nie jest już jednak adekwatnym rozwiązaniem dla nowoczesnych jednostek, dlatego też opracowano bezrozdzielaczowe układy zapłonowe, które są sterowane za pomocą sygnałów elektronicznych, natomiast cewki zmieniono na konstrukcje dwuiskrowe.

Poszukujesz cewki zapłonowej do swojego samochodu? W sklepie motoryzacyjnym Auto Części Zielonki ją znajdziesz. Wybierz markę, model oraz typ silnika i ciesz się bogatą ofertą różnych producentów.
W razie problemów skontaktuj się w nami mailowo sklep@autoczescizielonki.pl lub telefonicznie 12 415 20 64; 698 870 592.

facebook