check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Poradnik
  4. Światła pozycyjne a postojowe – czym się od siebie różnią?
Powrót
Marek Zielonka, 04.09.2021 09:49:00
Światła pozycyjne a postojowe – czym się od siebie różnią?

Światła pozycyjne a postojowe – czym się od siebie różnią?

Znajomość rodzajów świateł znajdujących się w samochodzie jest podstawą przy zdawaniu egzaminu na prawo jazdy. Często bywa jednak tak, że kierowcy zapominają później czym różnią się od siebie poszczególne światła. Dotyczy to przede wszystkim świateł pozycyjnych oraz postojowych. Wszystko to przez ich ogromne podobieństwo. Jakie są więc między nimi różnice? Dowiecie się tego z poniższego artykułu.

Światła postojowe – ich funkcje oraz sytuacje, w których powinniśmy ich używać

Światła postojowe powinny być włączone przede wszystkim wtedy, gdy na drodze panują warunki powodujące niedostateczną widoczność, a także w czasie postoju lub zatrzymania pojazdu. Światła te nie należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu, jednak kierowcy bardzo chętnie z nich korzystają. Ich działanie przypomina sposób, w jaki pracują kierunkowskazy, gdyż można je uruchomić po lewej lub prawej stronie (bądź też wszystkie na raz).                

Według Dz.U. z 2015 roku, poz. 305 światła postojowe można włączyć jedynie od strony środka drogi (podczas zatrzymania się przy prawej krawędzi jezdni włączamy, więc światła postojowe tylko z lewej strony). Dotyczy to pojazdów bez przyczepy oraz pojazdów nieprzekraczających 6 metrów długości i 2 metrów szerokości. W przypadku długości powyżej 6 metrów samochód oświetlamy po obu stronach.

Opisywane światła uruchamia się na wyłączonym silniku. Światła postojowe, podobnie jak inne rodzaje świateł, mają służyć przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa na drodze. Jeżeli zajdzie więc potrzeba zatrzymania pojazdu w miejscu, gdzie brakuje przykładowo latarni (lub innego źródła światła), konieczne będzie oświetlenie tego pojazdu tak, aby kierowcy z nadjeżdżających samochodów mieli możliwość odpowiedniego dostosowania prędkości do sytuacji. Właśnie w takich przypadkach idealnie sprawdzają się światła postojowe. Okazuje się jednak, że nie tylko one. Przydatne okazują się również światła pozycyjne. Ale o nich więcej już poniżej.       

Do czego służą światła pozycyjne? Kiedy należy je włączać?

Światła postojowe z powodzeniem zastąpić mogą światła pozycyjne – jednak pod warunkiem włączenia tych świateł z przodu oraz tyłu tylko z jednej strony pojazdu. Jakie funkcje pełnią więc światła pozycyjne? Służą one przede wszystkim temu, aby po zapadnięciu zmierzchu sygnalizować innym kierowcom własne położenie. Powinniśmy ich używać również w sytuacjach, gdy widoczność na drodze jest kiepska. Światła pozycyjne należy ponadto uruchomić podczas postoju awaryjnego, w czasie zatrzymania oraz holowania. Używanie tych świateł w przypadku wymienionych sytuacji pozwala innym użytkownikom ruchu drogowego wystarczająco szybko określić położenie naszego pojazdu, zwolnić oraz bezpiecznie go wyminąć (podobnie więc, jak w przypadku świateł postojowych).

W wyposażeniu samochodu powinny znaleźć się dwie białe lampy pozycyjne przednie oraz dwie lampy pozycyjne czerwone tylne. Warto zaznaczyć, że stanowią one obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu silnikowego. Niektóre samochody pozwalają na uruchomienie świateł pozycyjnych również w momencie, gdy silnik jest wyłączony.

Światła pozycyjne a postojowe – porównanie    

Po przeczytaniu powyższych akapitów można z łatwością przyznać, że światła postojowe oraz pozycyjne można ze sobą pomylić. Nic w tym dziwnego. Posiadają one bowiem wiele cech wspólnych. Jaka jest więc pomiędzy nimi różnica? Przede wszystkim światła postojowe nie są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, możemy więc bezproblemowo zastąpić je światłami pozycyjnymi. W drugą stronę nie jest to oczywiście możliwe.

W przypadku świateł postojowych należy także stosować się do ściśle określonych przepisów. Mówią one, że światła te mogą być używane tylko w pojazdach o długości mniejszej niż 6 metrów oraz szerokości mniejszej niż 2 metry. Kolejny przepis mówi o tym, że włączenie świateł postojowych musi być możliwe także w momencie, gdy silnik nie może pracować (w przeciwieństwie do świateł pozycyjnych).

Zarówno światła postojowe, jak i pozycyjne stosowane są w momencie niedostatecznej widoczności. Mają one zapewnić bezpieczeństwo nie tylko nam, ale również i innym uczestnikom ruchu drogowego. Podczas postoju lub zatrzymania powinniśmy więc zadbać o odpowiednie oświetlenie naszego pojazdu. Pozwoli to na bezpieczne wyminięcie naszego samochodu. W takich sytuacjach można więc włączyć światła postojowe (w przypadku pojazdów o długości mniejszej niż 6 m oraz szerokości nieprzekraczającej 2 m) lub światła pozycyjne (w każdym możliwym przypadku).

facebook