check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Warsztat
  4. Polerowanie lamp samochodowych – kiedy jest potrzebna polerka i jak ją zrobić?
Powrót
Marek Zielonka, 13.09.2021 06:36:40
Polerowanie lamp samochodowych – kiedy jest potrzebna polerka i jak ją zrobić?

Polerowanie lamp samochodowych – kiedy jest potrzebna polerka i jak ją zrobić?

Utrzymywanie lamp samochodowych w dobrej kondycji jest niezwykle ważne. Znacznie wpływa to bowiem na bezpieczeństwo na drodze, i to nie tylko bezpieczeństwo kierowcy ale także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też w momencie, kiedy zauważymy, że przejrzystość lamp w naszym samochodzie spada, powinniśmy podjąć odpowiednie działania. W takich przypadkach wystarczy zwykle przeprowadzenie polerowania oraz odnowienie powierzchni reflektora. Czynności te wykonać można na różne sposoby. Ich wybór zależy głównie od naszego doświadczenia w tej dziedzinie. Poznajcie więc najważniejsze metody na polerowanie lamp samochodowych.

Przyczyny matowienia reflektorów samochodowych

Obecnie do produkcji reflektorów wykorzystuje się poliwęglany (są więc one wykonywane z plastiku). Ich główną zaletą jest większy stopień bezpieczeństwa oraz mniejsza waga. Niestety posiadają one także wady. Chodzi tutaj przede wszystkim o mniejszą trwałość oraz odporność na uszkodzenia. Zjawisko matowienia jest więc w ich przypadku bardzo częste. Jakie są jego główne przyczyny? Są to oczywiście warunki atmosferyczne. Oddziaływanie promieni UV przyczynia się do żółknięcia reflektorów, zaś deszcz (zawierający kwaśne związki siarki oraz węgla) powoduje matowienie powierzchni poliwęglanowych.

Również i różnego rodzaju pyły oraz drobne kamyczki, które podczas jazdy uderzają o powierzchnię reflektorów, zdzierają ochronną warstwę lakieru oraz zarysowują plastik. Intensywne użytkowanie pojazdu znacznie przyspiesza więc proces matowienia reflektorów. Już nawet po roku możemy zauważyć pierwsze (choć raczej bardzo delikatne) zarysowania na reflektorach oraz ich zmatowienie. Można się domyślić, że wiele lat użytkowania znacznie pogłębia ten problem. Na szczęście istnieją na to skuteczne sposoby.

Regeneracja reflektorów za pomocą pasty polerskiej oraz wosku

Ta metoda regeneracji reflektorów uznawana jest za najprostszą, dlatego też jest ona bardzo często stosowana. Wymaga ona użycia tylko i wyłącznie pasty polerskiej oraz wosku. Jest ona jednak skuteczna tylko w przypadku niewielkich zarysowań reflektorów. Jeśli więc reflektory w naszym pojeździe są już w kiepskim stanie, lepiej zdecydować się na inną metodę. Co ciekawe, niektórzy do polerowania reflektorów używają zwykłej pasty do zębów. Takie podejście jest bardzo oszczędne, jednak uzyskane w ten sposób efekty utrzymują się przez bardzo krótki okres czasu.

Polerowanie reflektorów z lakierowaniem

Metoda ta jest zdecydowanie bardziej wymagająca w porównaniu do tej opisanej powyżej. Mimo wyższego stopnia trudności, posiada ona wiele zalet. Najważniejszą z nich jest to, że zastosowanie tej metody przynosi długotrwały efekt (co najmniej kilka lat). Przez długi czas kierowcy nie muszą więc martwić się o stan reflektorów samochodowych.

Na czym właściwie polega opisywana metoda? Wszystko sprowadza się do dokładnego wypolerowania reflektorów z wykorzystaniem papieru ściernego o rosnącej gradacji oraz pasty polerskiej, a także pokrycia reflektorów warstwą bezbarwnego lakieru. Ten drugi etap służyć ma zabezpieczeniu poliwęglanu przed ewentualnymi uszkodzeniami. Metoda ta (z tego powodu, że jest ona wymagająca) najczęściej zlecana jest odpowiednim fachowcom w tej dziedzinie. 

A może polerowanie i laminowanie?

Odpowiednio wykonane polerowanie to podstawa każdej metody służącej odnowieniu reflektorów samochodowych. Kolejnym elementem jest zabezpieczenie reflektorów. Doskonałym sposobem na to jest laminowanie. Okazuje się, że naklejanie folii na reflektory spotykane jest nie tylko w przypadku nowo wyprodukowanych samochodów. Folia ta, ze względu na swoje właściwości, stanowi bowiem sprawdzony sposób na ochronę przed cząsteczkami piasku, pyłu oraz drobnymi kamieniami. Taką folię można bez żadnego problemu samodzielnie nakleić na reflektory samochodowe. Dlatego też ta metoda jest obecnie coraz częściej stosowana. Najlepiej zabieg ten przeprowadzać zaraz po wypolerowaniu reflektorów. Warto zaznaczyć, że tego typu folie należy naklejać na dużej ilości wody.

Polerowanie reflektorów samochodowych z wykorzystaniem papieru ściernego

Wśród metod polerowania reflektorów samochodowych, które można wykorzystać w pełni samodzielnie, największą popularnością cieszy się metoda wykorzystująca papier ścierny. W internecie dostępnych jest ponadto wiele filmów instruktażowych, w których dokładnie pokazany jest przebieg tej metody. Można więc bez obaw podjąć się polerowania reflektorów samochodowych z wykorzystaniem papieru ściernego.

facebook