check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Poradnik
  4. Immobilizer – jak sprawdzić czy jest w samochodzie?
Powrót
Marek Zielonka, 20.06.2021 16:04:25
Immobilizer – jak sprawdzić czy jest w samochodzie?

Immobilizer – jak sprawdzić czy jest w samochodzie?

Immobilizer to urządzenie elektronicznie blokujące zapłon samochodu. Składa się on głównie z dwóch części. Pierwsza z nich tzw. transponder (nadajnik) znajduje się najczęściej przy kluczykach, w formie pilota. Natomiast druga część znajduje się w aucie. Jest to centralka połączona z pilotem. Immobilizer – czy jest w samochodzie? Jak to sprawdzić?

Jak sprawdzić, czy posiadamy immobilizer?

Szukając informacji jak sprawdzić, czy mamy zainstalowany immobilizer – znajdziemy kilka pomysłów. Najprostszym z nich jest odkręcenie pokrywy przy stacyjce. Jeśli znajdziemy tam wychodzący czarny kabel, to będzie znak, że posiadamy wspomniane zabezpieczenie.

Kolejnym tzw. domowym sposobem jest owinięcie kluczyka folią aluminiową (chodzi tutaj o plastikowy uchwyt) i próba odpalenia samochodu. Tym sposobem sprawdzimy nie tylko czy posiadamy immobilizer, ale również czy jest on w pełni sprawny.

Kolejnym również sprawdzonym przez internautów sposobem jest po prostu rozkręcenie pilota od kluczyków i sprawdzenie, czy posiada wbudowany transponder. Można też zauważyć przypadłość, że jeśli posiadamy jednolity kluczyk, którego nie można rozłożyć, to możemy mieć pewność, że nie posiadamy zabezpieczenia.

W nowszych wersjach samochodów sprawa jest o wiele prostsza, ponieważ komunikat o znajdującym się bądź niesprawnym immobilizerze pojawia się w formie lampki kontrolnej na desce rozdzielczej. Mimo różnych sposobów, najprostszym i najbardziej skutecznym, szczególnie jak się na tym nie znamy, jest wizyta w serwisie. Tutaj uzyskamy 100-procentową odpowiedź i pewność.

Czy na pewno potrzebujesz immobilizera w swoim samochodzie?

Urządzenie jest przydatne, gdy ktoś próbuje ukraść nasz samochód. My posiadając kluczki i wkładając je do stacyjki, łączymy transponder wraz z centralką, a komputer samochodowy akceptuje połączenie, czym udowadniamy, że możemy jechać. Natomiast osoba niepożądana nie posiadając pilota, nie może odpalić auta. Złodzieje w dzisiejszych czasach sami często korzystają z cudów techniki, które potrafią obejść zabezpieczenia – jednak immobilizer wciąż sanowi skuteczną ochronę przed kradzieżą.

facebook