check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Poradnik
  4. Czym jest immobilizer i jak działa? Zobacz, najczęściej zadawane pytania
Powrót
Marek Zielonka, 11.07.2021 11:59:46
Czym jest immobilizer i jak działa? Najczęściej zadawane pytania

Czym jest immobilizer i jak działa? Najczęściej zadawane pytania

Nazwa immobilizer dla wielu osób, które nie posiadają wiele wspólnego z mechaniką pojazdów może wywoływać zupełnie odmienne skojarzenia niż w rzeczywistości oznacza. Immobilizer jest elementem, o którym wiele osób może nie mieć pojęcia, ale tak naprawdę sprzyja on właścicielom pojazdów. Głównym zadaniem immobilizera jest podniesienie poziomu zabezpieczeń chroniących przed kradzieżą. Immobilizer w kluczyku odpowiada za zapewnienie ewentualnej blokady zapłonu silnika. Choć jego obecność posiada pozytywny wydźwięk, to dla wielu osób sposób jego działania może przysporzyć skomplikowanych problemów. Zatem wskazujemy na to, jak działa immobilizer. Oto najczęściej zadawane pytania.

Immobilizer – co to jest w samochodzie?

W rzeczywistości immobilizer to po prostu tak zwany „unieruchamiacz”. Stanowi elektroniczną blokadę zapłonu silnika, który działa tylko w sytuacji, gdy za pomocą specjalnego breloczka zostanie dotknięte właściwe miejsce w pojeździe.

Alternatywnie w nowszych modelach samochodów konieczne jest zbliżenie oryginalnego kluczyka zawierającego specjalny nadajnik do stacyjki pojazdu. Immobilizer do kluczyka posiada dwie kluczowe części. Pierwsza z nich to transponder (nadajnik), a druga to centralka, która znajduje się we wnętrzu pojazdu.

Immobilizer – jak wygląda?

Nadajnik posiada kształt zbliżony do malutkiej pastylki, a także może mieć postać pilota, który umieszczony jest tuż przy kluczyku. Z kolei najnowsze modele pojazdów posiadają nadajnik wbudowany już w kluczyk od samochodu. 

Immobilizer – jak działa?

Warto wiedzieć, jaki jest sposób działania kluczyka z immobilizerem w samochodzie. Podstawowa funkcja to możliwość unieruchomienia pojazdu, co pozwala na chronienie auta przed użyciem przez niepowołaną osobę, czyli po prostu przed kradzieżą. Immobilizer do samochodu działa wyłącznie w momencie, gdy zachodzi wymiana danych pomiędzy włożonym kluczykiem z posiadanym nadajnikiem, a centralką. Ewentualnie może pomóc wyłącznie zbliżenia kluczyka.          

Immobilizer – zasada działania

Przy uzyskaniu zgodnego sygnału, po zbliżeniu lub włożeniu kluczyka, dochodzi do przesyłania impulsu przez immobilizer. Kolejno następuje proces sprawdzający. Zgodność sygnałów pozwala stwierdzić, że dany kluczyk jest tym właściwym, co pozwala na zdjęcie blokady. 

Awaria immobilizera – co robić?

Tuż obok wiedzy o tym, czym jest immobilizer w aucie oraz w jaki sposób on działa, warto wiedzieć jak postępować w przypadku awarii. Choć jest to pesymistyczna wizja, to jednak może przydarzyć się każdemu, dlatego odpowiedni sposób postępowania pozwoli na zminimalizowanie poziomu stresu. Awarię immobilizera poznaje się po tym, że silnik zaczyna się uruchamiać, jednak trwa to od 1 do 2 sekund, a następnie nagle gaśnie.          

W wielu przypadkach nie dochodzi także do próby odpalenia silnika. Wówczas dochodzi do mrugania lub odpalenia kontrolki immobilizer – auta nie będzie dało się uruchomić. Można stwierdzić, że jest to skutek awarii immobilizera. Warto skorzystać z zapasowego kluczyka, co pozwoli na potwierdzenie lub wykluczenie awarii nadajnika w kluczyku.                  

Naprawa awarii nadajnika opiera się na wykasowaniu uszkodzonego nadajnika wraz z wgraniem nowego. Sama naprawa nie jest skomplikowana, jednak niektóre kluczyki uniemożliwiają kodowanie klucza poza ASO, co skutkuje sporymi kosztami. Alternatywnie można spróbować w zbliżeniowym immobilizerze wymontować nadajnik i umieścić go w zasięgu czytnika. Wówczas wystarczy tylko dorobić kluczyk, co kosztuje raptem kilkadziesiąt złoty. Należy pamiętać, że pomimo obniżenia wydatków dochodzi także do obniżenia zabezpieczenia. 

Uwaga! Wybieraj tylko sprawdzone serwisy

Uważaj na nieuczciwych „specjalistów” i wybieraj tylko sprawdzone serwisy. Dlaczego to takie ważne? Często czyta się historie, kiedy to auto zostało skradzione – dziwnym zbiegiem okoliczności, zaraz po naprawie immobilizera. Nieuczciwy serwis może współpracować ze złodziejami – wystarczy, ze wgra do pamięci nowy klucz, a wtedy złodziej bez trudu uruchomi auto.

Jak się przed tym chronić? Jest kilka opcji. Kiedy następuje wgranie nowego klucza do pamięci immobilizera, zapasowy zestaw przestaje działać. Po odbiorze auta w serwisu wystarczy więc jedynie sprawdzić, czy zapasowe klucze działają. Jeśli tak, wszystko jest w porządku. Zawsze też warto wybierać tylko sprawdzone serwisy z dobrą opinią i renomą.

facebook