check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Poradnik
  4. Czyszczenie EGR – jak to się robi?
Powrót
Marek Zielonka, 15.07.2021 10:53:30
Czyszczenie EGR – jak to się robi?

Czyszczenie EGR – jak to się robi?

Zawór EGR jest jedną z części układu recyrkulacji spalin. Zadaniem tego systemu jest kierowanie części spalin do układu dolotowego silnika w celu obniżenia zawartości tlenu dostarczonego do komory spalania. Zawór EGR służy również do obniżenia temperatury oraz spowolnienia procesu spalania, a także zmniejszenia emisji tlenków azotu. Zawór ten stosunkowo często sprawia właścicielom pojazdu niemałe problemy. Jedną z metod jego naprawy jest czyszczenie. Jak ono przebiega? Czy jest kosztowne? Jak często należy zapobiegawczo wykonywać ten zabieg? Wszystkiego na ten temat dowiecie się z tego krótkiego artykułu.

Pierwsze oznaki wskazujące na konieczność czyszczenia zaworu EGR

Zatkanie zaworu EGR dość szybko daje o sobie znać. Dlatego też raczej ciężko jest to przeoczyć. O konieczności wykonania zabiegu czyszczenia zaworu EGR może świadczyć kilka różnych objawów. Dlatego też należy dokładnie obserwować pracę pojazdu, aby szybko wykryć ten problem.

Jednym z objawów świadczących o zanieczyszczeniu zaworu EGR jest spadek mocy silnika oraz jego nierówna praca na jałowym biegu. Są one również najczęściej występującymi objawami zapchania wspomnianego zaworu. Oprócz nich mogą wystąpić także: większe zużycie paliwa oraz wydobywanie się czarnego dymu z układu wydechowego. Na konieczność czyszczenia zaworu EGR może również wskazywać zapalenie się kontrolki z wizerunkiem silnika. W przypadku każdego ze wspomnianych objawów warto więc sprawdzić stan zaworu EGR w naszym samochodzie.

Czy da się wyczyścić zawór EGR bez rozbierania?

Z reguły zawór EGR można spotkać w pojazdach wyposażonych w silnik diesla. Oznacza to, że element ten nie występuje w każdym samochodzie. Jednak każdy posiadacz pojazdu z zaworem EGR musi się liczyć z tym, że prędzej czy później trzeba będzie wykonać czyszczenie omawianego elementu.

W niektórych modelach samochodów możliwe jest wyczyszczenie zaworu EGR bez rozbierania. Czyszczenie zaworu bez demontażu można również przeprowadzić w sytuacji, gdy nie jest on jeszcze mocno zabrudzony. Jak przebiega zabieg czyszczenia zaworu EGR bez rozbierania? Jest wbrew pozorom to bardzo proste zadanie. Wystarczy jedynie użyć preparatu, który po aplikacji do układu recyrkulacji spalin sam usunie zanieczyszczenia. Jego aplikacja również jest bardzo prosta, gdyż tego typu preparaty sprzedawane są zwykle w formie puszek ze sprężonym powietrzem. Należy jednak pamiętać, że zawartość tego rodzaju preparatów trzeba aplikować do dolotu powietrza do układu recyrkulacji przy pracującym oraz nagrzanym silniku. Możliwość czyszczenia zaworu EGR bez rozbierania jest oczywiście bardzo korzystna. Dlaczego? Tego dowiecie się po przeczytaniu kolejnego akapitu.

Koszty usługi czyszczenia zaworu EGR

Umiejscowienie zaworu EGR jest różne w zależności od typu samochodu. Warto również przypomnieć, że nie każdy model wyposażony jest w omawiany zawór. Od typu pojazdu zależy również to, czy zabieg czyszczenia zaworu EGR może odbyć się bez demontażu. W niektórych modelach zabieg ten wymaga niestety wymontowania nie tylko tego elementu, ale również innych podzespołów znajdujących się nad nim. Wówczas czyszczenie zaworu wymaga zdecydowanie większego nakładu pracy oraz czasu.

Wiemy już, że czyszczenie zaworu EGR raczej nas nie ominie. Warto więc dowiedzieć się, jakie są koszty tego typu zabiegu. Ceny usługi oferowane w różnych zakładach mogą oczywiście różnić się od siebie. Koszty związane z czyszczeniem zaworu EGR mieszczą się zwykle w granicy od 300 do 700 złotych. Ich wysokość zależy głównie od tego, czy zabieg czyszczenia zaworu EGR wymaga jego wymontowania (oraz różnego rodzaju elementów), czy też nie.

Zdarzają się oczywiście również korzystniejsze oferty. Niezależne zakłady często oferują usługę czyszczenia zaworu EGR bez rozbierania za cenę jedynie 200 zł. Są oczywiście również miejsca, w których kwota tej usługi przekracza nawet 700 zł. Ze względu na koszty oraz fakt, że zabieg czyszczenia zaworu EGR jest stosunkowo prosty, wiele osób decyduje się również na samodzielne podjęcie się tego zadania.

facebook