check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis
  1. Strona główna
  2. Marki pojazdów
Powrót

Ogrzewanie / Wentylacja

Ogrzewanie i wentylacja to dwa systemy znacząco wpływające na komfort użytkowania samochodu, dlatego powinniśmy zadbać o to by zawsze były sprawne.

Objawy usterki układu wentylacji i ogrzewania

Najszybciej widocznym objawem wystąpienia usterki jest brak ogrzewania w kabinie pojazdu lub jeśli problem dotyczy wentylacji ciągłe parowanie szyb. Wada może być bardziej widoczna w okresie jesiennym i zimowym, kiedy wilgotność powietrza jest wyższa.

Zadania układu wentylacji i ogrzewania

  • Zapewnienie i utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pojazdu
  • Regulacja intensywności wymiany powietrza
  • Dystrybucja świeżego powietrza do wnętrza pojazdu
  • Osuszanie powietrza i pozbywanie się wilgoci

Właściwa temperatura i świeże powietrze w samochodzie zmniejszają zmęczenie podczas prowadzenia pojazdu i sprzyjają poprawie koncentracji. Odpowiedni komfort termiczny ma również znaczący wpływ na szybkość reakcji w sytuacjach kryzysowych. Kolejnym istotnym aspektem działania jest dystrybucja nagrzanego powietrza w odpowiednie strefy pojazdu. Sprawnie działający system może kierować powietrze na szyby samochodowe, a dzięki zastosowaniu kanałów powietrznych i klap równocześnie do tylnej części auta.

Do ogrzewania kabiny pojazdu wykorzystywane jest ciepło wytworzone przez silnik. Dzięki nagrzewnicy gorące powietrze może być kierowane do wnętrza pojazdu. Na chwilę obecną najczęściej za pomocą elektronicznych elementów sterujących ciepłe powietrze miesza się z zimnym i jest doprowadzane do pojazdu przez dmuchawy.

Za prawidłowe działanie układu wentylacji i ogrzewania odpowiedzialne są miedzy innymi takie elementy jak: dmuchawa, filtr kabinowy, nagrzewnica, zawory regulacyjne, elementy sterujące.


facebook