check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis
Wybierz typ silnika

Części samochodowe do FIAT PUNTO (176_)

Poszukujesz części motoryzacyjnych do swojego Fiata Punto 1? Wybierz typ i sprawdź naszą bogatą ofertę:

Historia modelu Fiat Punto 1

Fiat Punto pierwszej generacji trafił na rynek w 1994 roku. Był następcą Fiata Uno. Zaprojektowany przez Giorgetto Giugiaro model okazał się dużym sukcesem włoskiej marki. Charakterystycznym elementem nadwozia stały się pionowe światła z tyłu pojazdu, które były pomysłem stylistów Fiata i nie należały do oryginalnego projektu. Pierwsza generacja Fiata Punto zdobyła nagrodę Samochód Roku 1995.

Fiat Punto 1 został zbudowany na płycie podłogowej dzielonej z Lancią Ypsilon oraz Fiatem Barchetta. Oferta tego modelu obejmuje wariant 3- i 5-drzwiowy. Jednak w 1994 roku Fiat stworzył także cabrio, który okazuje się najrzadziej wybieranym modelem nadwoziowym. W maju 1997 roku Fiat Punto 1 przeszedł lekką modernizację, nie zmieniła ona wyglądu zewnętrznego samochodu. Zmieniono natomiast zawieszenie auta i jego wyposażenie, ulepszono wspomaganie kierownicy i dodano nowe materiały wykończeniowe. Produkcja tego modelu zakończyła się w 1999 roku.

Fiat Punto 1 - stylistyka nadwozia

Fiat Punto 1 był dostępny jako hatchback (3 i 5 drzwi) oraz jako kabriolet, który zaprojektowany został przez włoskie przedsiębiorstwo Bertone produkujące samochody seryjne oraz koncepcyjne. Model ten posiadał elektrycznie składany dach (w wersji SX i ELX) i był jednym z najtańszych kabrioletów  na świecie. Ogólna sylwetka Fiata Punto 1 nawiązywała do modelu Uno, jednak była od niego bardziej nowoczesna i zaokrąglona. Zastosowane w tej wersji Punto materiały i części zostały wykonane z tworzyw lepszej jakości i zmontowane z większą starannością.

Wnętrze modelu Fiat Punto 1

Wnętrze Fiata Punto 1 różni się od tego znanego z modelu Uno. Jest nie tylko większe, ale również wykonane z większą starannością i przy użyciu materiałów lepszej jakości. Nowoczesna deska rozdzielcza zrobiona była z dość twardych, ale przyjemnych w dotyku tworzyw sztucznych. Pozycja za kierownicą zapewniała komfort jazdy kierującemu. Fotele były obszerne i sprężyste. Natomiast na tylnej kanapie było dużo miejsca nad głowami pasażerów, gorzej było z przestrzenią do trzymania nóg. W wersji 3-drzwiowej zajecie miejsc z tyły pojazdu ułatwiały odchylane fotele i szerokie drzwi.

Fiat Punto 1 był dostępny w następujących wersjach wyposażenia: S, SX, HSD, ED, EL, ELX, Cult, Selecta, Sole, Star, Stile, Team, Sporting, GT, GO.

Silnik i części Fiat Punto 1

Fiat Punto 1 dostępny był aż z sześcioma silnikami benzynowymi. Były to jednostki o pojemności 1.1 Fire SPI o mocy 54 KM, 1.2 Fire SPI o mocy 60 KM, 1.2 Fire MPI o mocy 73 KM, 1.2 16V Fire MPI o mocy 86 KM, 1.6 SOHC MPI o mocy 90 KM oraz jednostka 1.4 Turbo SOHC o mocy 136 KM. Model ten produkowany był również z silnikami wysokoprężnymi. W tej grupie znalazły się m.in. silnik o pojemności 1.7 D i mocy 57 KM oraz 1.7 TD z mocą 64, 72 lub 82 KM.

Części Fiat Punto 1 są dostępne bez problemu zarówno w wersji oryginalnej, jak i jako zamienniki.

Zalety i wady Fiata Punto 1

Do zalet Fiata Punto 1 zaliczymy:

  • Duży komfort podróżowania.
  • Przestronne wnętrze.
  • Wytrzymałe jednostki napędowe.
  • Duża dostępność części zamiennych.

Wady Fiata Punto 1 to:

  • Podatność na korozję.
  • Niewytrzymałe zawieszenie i amortyzatory.
  • Awaryjność elektryki.
facebook