check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 500zł gratis
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Okiem eksperta: usterka wymiana i naprawa tłumika samochodowego
Powrót
Piotr Jeziak, 2020-05-18 09:40:36
Okiem eksperta: usterka wymiana i naprawa tłumika samochodowego

Okiem eksperta: usterka wymiana i naprawa tłumika samochodowego

Dobrze znana część każdemu kierowcy. Stawiana na pierwszej pozycji podczas wizyty w stacji diagnostycznej. Przed podbiciem przeglądu musisz sprawdzić jego stan. Niestety nie da się określić żywotności tłumika środkowe czy tłumika końcowego. Wpływa na to wiele czynników i sposób użytkowania pojazdu.

Zamienniki tłumików w aucie

Podczas poszukiwań katalizatora lub tłumika, spotkamy się z całą gamą częsci. Tanie zamienniki, sportowe tłumiki, produkty oryginalne czy przygotowane przez specjalistyczne warsztaty wersje custom - sprawdzone, zwymiarowane i dopasowane na hamownii tylko dla Ciebie. W grę wchodzi również naprawa obecnie zamontowanego tłumika. Obecnie w ofercie autoczescizielonki.pl posiadamy dostępne tłumiki bezpośrednio od producentów. Zarówno polskiego IZAWIT jak i popularnego WALKER.

Na każdy tłumik, zarówno początkowy, środkowy i końcowy wpływają wysokie temperatury. Ostatecznie wpływają one na przepalenie się układu wydechowego w aucie. Uszkodzenia mechaniczne, takie jak wgniecenia, zbyt szybki najazd na progi zwalniające, również nie ułatwiają żywota tym podespołom.

 

Woda w tłumiku końcowym

Szybkie zmiany temperatury, pojazd na gaz czy skraplanie się wody w ostatnim tłumiku. Jeżeli te objawy nasilają się i pojawiają coraz częściej, wówczas warto wybrać się do dobrego mechanika, wartatu i sprawdzić specjalistycznym sprzętem pojazd.

Naprawa uszkodzonego tłumika

Praktykuję się spawanie, jężeli dziura nie jest zbyt duża. Tą czynność lepiej zostawić specjalistycznym warsztatom. Pamiętaj o tym, aby przed wszelkimi zabiegami i naprawami, zdemontować części układu wydechowego z pojazdu. Zaoszczędzisz sobie dodatkowych wydatków i napraw. Dbaj o swój samochód, zachowując szczegółną ostrożność.

Dobór i wymiana cześci układu wydechowego


Dla wszystkich modeli pojazdów ceny nowych części: uchwytów, haków, wieszaków, obejm, elastycznych złącz to zalednie kilkanaście złotych do kilkudziesięciu. Wartość nowego tłumika, rury przelotowej zależy od rocznika pojazdu i średnicy przelotu. Służymy informacją i #ACZporady przy doborze tych elementów dla Ciebie. 

Katalizator samochodowy


Potocznie zwany konwerterem. Unieszkodliwia związki chemiczne wyprodukowane przez komorę spalania, silnika. Trujące dla środowiska natulanego spaliny. Łudząco przypomina tłumik samochodowy, jest w kształcie blaszanej puszki. Niestety praktykuję się przez kierowców wycinanie katalizatora oraz DPF a. Katalizator w aucie zbudowany jest z metali szlachetnych: pallad, platyna, rod. Mechanizm pracy oraz jego warunki określa sonda lambda, która zbiera informację o zawartości spalin. Współcesne samochody wyposażone są w kilka sond. Przed katalizatorem, jak i w katalizatorze. Pomaga to odpowiednio dobrać mieszankę paliwową w silniku i tym samym wygenerować mniej szkodliwe spaliny. 

Kiedy wymienić katalizator


Żywotność katalizatora zależy zarówno od stanu silnika, świeć żarowych lub zapłonowych, przewodów wysokiego napięcia, pracy zawóru EGR. Niedopalanie spalin przez świecie, skraca żywotność katalizatora. Zbyt szybka zmiana temeperatury w upalny dzień np: wjazd w dużą kałużę, może spowodować pęknięcie ceraminiki w układzie. Kolejnym czynnikiem przyśpieszającym wymianę jest źle wyregulowana instalacja LGP CNG w aucie. Zużyte katalizatory podlegają recyklingowi, a tam odzyskuje się metale szlachetne. Zazwyczaj zużyty katalizator ma swoją wartość w PLN. Warto się o nią upomnieć. Polecamy producentów: Walker, Bosal, HJS, IMASAF, Mapco.

W AutoCzesciZielonki - służymy poradą dotyczącą doboru części OE oraz tańszych zamienników do Twojego auta.