check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 500zł gratis
FILTROWANIE TOWARÓW
Cena produktu:
Przelewy24
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Jak działa klimatyzacja? - budowa, podzespoły
Powrót
Michał Górecki, 11.02.2020 12:33:36
Jak działa klimatyzacja? - budowa, podzespoły

Jak działa klimatyzacja? - budowa, podzespoły

Wielu kierowców nie wyobraża sobie dzisiaj podróży bez włączonej klimatyzacji. Układ ten ma za zadanie schłodzić powietrze w naszym aucie, dzięki czemu podróżowanie latem nie będzie stanowiło większego problemu. Wydawać by się mogło, że klimatyzacja jest bardzo prostym układem, mamy czynnik chłodzący, wentylator i skraplacz. W rzeczywistości jednak to bardziej złożony system, o którym opowiemy w tym artykule.

Jak zbudowana jest klimatyzacja?

W układzie klimatyzacji znajduje się wcześniej przytoczony wiatrak wentylatora, czy skraplacz. Głównym elementem odbierającym ciepło w tym przypadku jest czynnik chłodzący. Jego właściwości chemiczne zostały dobrane w taki sposób, aby w bardzo krótkim czasie odebrał maksymalną ilość ciepła. Dodatkowo warto wiedzieć, że czynnik po przedostaniu się do skraplacza przechodzi w stan ciekły, co pozwala na wydajne oddanie ciepła na zewnątrz pojazdu.

Kolejne, ważne elementy układu chłodzenia to osuszacz, zawór rozprężający, kompresor i skraplacz. Dlaczego czynnik jest sprężany i rozprężany? Ma to bezpośredni związek z przechodzeniem w inne stany skupienia. Jak wiadomo, proces ten zachodzi dzięki odpowiedniemu ciśnieniu, które wytwarzane jest za pomocą omawianych urządzeń. Podzespoły tego typu mają jedynie ułatwić i przyspieszyć cały proces.

Zasada działania klimatyzacji samochodowej

Drogę czynnika chłodzącego w skrócie można opisać w następujący sposób:

1. W pierwszej kolejności czynnik trafia do kompresora, gdzie jest sprężany i na wyjściu cechuje się też wysoką temperaturą.
2. Będąc już w stanie gazowym, przepływa do skraplacza, gdzie skrapla się i oddaje ciepło do otoczenia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że czynnik nadal ma wysoką temperaturę i ciśnienie.
3. W stanie ciekłym przepływa do osuszacza, gdzie następuje jego magazynowanie i bardzo dokładne oczyszczenie z osuszeniem.
4. Po zakończeniu tego procesu następuje dalsza wędrówka. Teraz na drodze czynnika chłodzącego jest zawór rozprężający. W nim następuje obniżenie temperatury i ciśnienia, co powoduje zmianę charakterystyki do postaci mieszaniny cieczy i pary.
5. W tym momencie mieszanina trafia do parownika, gdzie następuje odparowanie płynu i odebranie ciepła. Ponadto w tym momencie chłodne powietrze przechodzi kanałami wentylacyjnymi do kabiny auta.
6. Czynnik trafia do zaworu sprężającego, a następnie do kompresora i cały obieg się zamyka.

Schemat działania klimatyzacji

Usterki układu klimatyzacji

Podstawowym problemem, z jakim spotkamy się podczas użytkowania klimatyzacji, jest brak chłodzenia. Może on wynikać zarówno z powodu braku czynnika chłodzącego, jak i bardziej poważniejszej awarii. Ponadto w samochodzie z klimatyzacją może występować parowanie szyb, czy nieprzyjemny zapach w kabinie.

Pierwsza usterka pojawia się często z powodu zabrudzenia całego układu chłodzenia. W tym przypadku pomocna okaże się pełna diagnostyka i proces oczyszczania klimatyzacji. Druga z wymienionych usterek najczęściej pojawia się z powodu zabrudzonego filtra kabinowego, który odpowiada za oczyszczanie powietrza wewnątrz samochodu.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że awarii może ulec każdy, nawet najmniejszy element układu klimatyzacji. W związku z tym pamiętajmy o regularnej kontroli pracy systemu. Nawet podstawowy test sprawności będzie w stanie ujawnić wiele nieprawidłowości, dlatego warto przeprowadzać go nawet 2 razy w roku. Najpopularniejsze usługi związane z układem klimatyzacji to napełnianie czynnikiem chłodzącym, odgrzybianie, czy wymiana poszczególnych, uszkodzonych elementów składowych.

Czy warto korzystać z klimatyzacji podczas podróży?

Zdecydowanie tak. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek, ponieważ nieprawidłowe użytkowanie może doprowadzić do wielu chorób. Ponadto należy pamiętać również o regularnym serwisowaniu układu. Konieczne jest nie tylko uzupełnianie czynnika chłodzącego, ale także wymiana ewentualnych, uszkodzonych elementów, czy lokalizacja powstałych wycieków. Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że prawidłowo użytkowana, sprawna klimatyzacja znacząco wpływa na komfort podróży, dlatego sprawność tego układu jest kluczowa.