check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 500zł gratis
Przelewy24
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Filtr oleju- co ile wymieniać ?
Powrót
Michał Górecki, 2020-02-11 14:16:52
Filtr oleju- co ile wymieniać ?

Filtr oleju- co ile wymieniać ?

Podczas wymiany oleju silnikowego warto zwrócić uwagę na filtr oleju.  Jest to bardzo istotny element, który spełnia kilka ważnych funkcji. Czy wymiana filtra oleju na czas jest ważna? Więcej dowiesz się z tego artykułu.

Główne zadania filtra oleju 

Do zadań filtra oleju należy wyłapywanie i zatrzymywanie wszystkich nieczystości takich jak:

  • - resztki pozostałe po niecałkowicie spalonym paliwie
  • - zanieczyszczenia powstałe na skutek utleniania
  • - pyły i nieczystości, które przedostały się do oleju z powietrza
  • - cząsteczki metali powstałe przez zużywanie się silnika i jego podzespołów

W tym momencie warto wspomnieć, że filtr powietrza nie wyłapuje wszystkich zanieczyszczeń dostających się do oleju wraz z potrzebnym do procesu spalania powietrzem. To właśnie filtr oleju gromadzi zanieczyszczenia, które zostały przepuszczone przez filtr powietrza.  Zapchany filtr oleju może powodować, że pracujący w silniku olej nie będzie właściwie oczyszczany tylko pod dużym ciśnieniem wtłaczany do silnika. Takie działanie może prowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej jej wcześniejszego zużycia lub awarii turbiny (jeśli pojazd jest w nią wyposażony).

Właściwy filtr czyli jaki?

Wygląd i sposób montażu filtra oleju jest ściśle uzależniony od konstrukcji silnika. W katalogach udostępnianych przez producentów, można odnaleźć informację do jakich konkretnie silników dany filtr będzie pasował. Oczywiście warto również skorzystać z porady specjalistów w kwestii doboru odpowiedniego filtra. Warto pamiętać, że tylko odpowiednio dobrane, renomowanych producentów lub oryginalne zapewniają bezpieczne i właściwe działanie pojazdu.

Co ile wymiana?

Filtr oleju wymienia się zwykle razem z korkiem spustu oleju, uszczelką korka i olejem silnikowym, choć wymiana dwóch pierwszych nie zawsze jest konieczna. To jak często powinien być wymieniany olej a wraz z nim filtr, określają normy podane przez producentów oraz warunki eksploatacji producenta pojazdu. Powszechnie przyjmuje się, że olej wraz z filtrem powinien podlegać wymianie po przejechaniu 10-15 tyś km lub roku w zależności od tego, które zdarzenie wystąpi pierwsze. Jeśli pojazd serwisowany jest w trybie „long life” przebiegi pojazdu pomiędzy serwisami mogą być dłuższe.

Ceny filtra i montażu

Ceny filtrów oleju wahają się w przedziale od kilkunastu złotych za wkład do kilkudziesięciu za kompletny filtr oleju. W tym wypadku warto po raz kolejny wspomnieć, że czasem warto zdecydować się na filtr lepszego producenta, ponieważ większość awarii jednostek napędowych wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. Średnio cena montażu filtra wraz z wymianą oleju dla samochodu kompaktowego w ASO wynosi 300zł.