check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 500zł gratis
FILTROWANIE TOWARÓW
Cena produktu:
Przelewy24
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Co ile wymieniać filtr paliwa?
Powrót
Michał Górecki, 11.02.2020 12:16:31
Co ile wymieniać filtr paliwa?

Co ile wymieniać filtr paliwa?

Filtr paliwa to niewielki element układu paliwowego, który pełni istotną funkcję zabezpieczającą układ przed zanieczyszczeniami. Filtr ten jest elementem, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać. Jego regularna wymiana pozwoli przedłużyć żywotność układu wtryskowego, a także zadba o prawidłowe parametry mieszanki paliwowo-powietrznej. Zatem, co ile wymieniać filtr paliwa? Czym jest i gdzie znajduje się filtr paliwa? Filtr paliwa jest urządzeniem filtrującym paliwo trafiające do wtrysków

Czym jest i gdzie znajduje się filtr paliwa?

Filtr paliwa jest urządzeniem filtrującym paliwo trafiające do wtrysków i dalej do komór spalania. Dzięki swojej konstrukcji zapewnia on dokładną filtrację mieszanki paliwowej pochodzącej ze zbiornika paliwowego i jest jednym z najważniejszych elementów dbających o jakość spalanego paliwa.

W starszych samochodach wyposażonych w gaźniki zabrudzenie filtra paliwa skutkowało zablokowaniem dopływu paliwa do silnika, a w konsekwencji dławieniem się jednostki napędowej. W takich sytuacjach konieczne było oczyszczanie gaźnika. Obecnie wszystkie nowe pojazdy wyposażone są we wtryskiwacze, a poważne zanieczyszczenie filtra paliwa może skutkować poważniejszymi usterkami – np. rozstrojeniem lub trwałym uszkodzeniem elementów wtryskowych.

Wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, jednak niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na to, jak często wymieniać filtr paliwa. Jego regularna wymiana jest kluczowa do zachowania prawidłowej pracy jednostki napędowej oraz uchronienia się od kosztownych napraw.

Zależnie od konstrukcji samochodu, filtr paliwa zwykle zamontowany jest w pobliżu ścianki grodziowej komory silnikowej lub obok kielichów kolumn MacPhersona. Filtr można znaleźć również w pobliżu zbiornika paliwa na jednym z odcinków przewodów paliwowych.

Przeczytaj też nasz poradnik: O jakich filtrach trzeba pamiętać podczas wymiany oleju silnikowego?

Filtr paliwa – co ile wymiana?

W przypadku samochodów wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym filtry paliwa zwykle filtrują cząsteczki większe od 3 mm, a w przypadku silników benzynowych filtrowaniu ulegają cząstki większe od 10 mm. Jak widać, filtry paliwa w silnikach Diesla wykonują zdecydowanie cięższą pracę i szybciej ulegają zanieczyszczeniu. Poza tym skrajnie niskie temperatury mogą powodować wytrącanie się parafiny z oleju napędowego, co dodatkowo obniża żywotność filtrów.

Kierowcy z reguły nie wiedzą jak często wymieniać filtr paliwa. Częstotliwość tej procedury zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest typ jednostki napędowej. Jak wspomnieliśmy, silniki Diesla wymagają częstszych wymian filtrów paliwa. Do tego dochodzi również aspekt różnicy temperatur, w jakich pracuje silnik oraz jakość tankowanego paliwa. Przy wymianie filtra paliwa należy brać zalecenia producenta.

W większości starszych modeli samochodów rekomendowane było wymienianie filtra co około 30 tys. km przebiegu, jednak obecnie producenci zalecają jego wymianę dopiero po przekroczeniu ok. 120 tys. km.

Nie warto jednak zwlekać z wymianą filtra, bowiem potencjalne szkody wynikłe z jego zatkania mogą poważnie nadszarpnąć kieszeń kierowcy. Większość warsztatów zaleca wymianę filtra paliwa raz do roku – najlepiej przed okresem zimowym. Zalecenie to dotyczy zwłaszcza silników Diesla, które wykazują skłonności do wytracania parafiny w niskich temperaturach.