check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis
  1. Strona główna
  2. Marki samochodów
  3. Części SAAB - katalog części SAAB
Powrót
Wybierz model

Części samochodowe do SAAB

Poszukujesz części motoryzacyjnych do swojego Saaba? Wybierz model i sprawdź naszą bogatą ofertę:


Samochody marki Saab

Koncern o nazwie Saab został założony w szwedzkim Linkoping w roku 1937, początkowo funkcjonował jako firma lotnicza. Skrót ten oznacza Svenska Aeroplan Akierbolaget, czyli w tłumaczeniu na język polski, Szwedzkie Zakłady Lotnicze. Dział zajmujący się samochodami swoje początku miał w 1945 roku. Było to odpowiedzią na braki zamówień na samoloty dla wojska. Wtedy też pojawił się pomysł, aby stworzyć niezwykle tani i jednocześnie użyteczny samochód, który wypełni powstałą na rynku niszę. Prototyp o nazwie Ursaab był testowany niezwykle intensywnie w tunelu powietrznym. Testy te zaowocowały bardzo dobrym współczynnikiem aerodynamicznym wynoszącym 0,32. Przy okazji okazało się, że auto pokonało dystans, który wystarczyłby, aby 13 razy przejechać dookoła świata. Do produkcji samochód trafił w 1949 roku i nosił nazwę Saab 92, wyprodukowano jednak jedynie 700 egzemplarzy. Zasilanie, jakie tu zastosowano było dwucylindrowe, zadbano również o bezpieczeństwo montując odpowiednią klatkę, całość wyposażając w niezawodne jak na tamte czasy części samochodowe. W kolejnych latach wprowadzono na rynek pierwszy samochód zasilany trzycylindrowym silnikiem i zaczęto eksportować auta do Stanów Zjednoczonych. Ważnym punktem w dziejach firmy był również moment, kiedy zaprezentowano podczas targów w Nowym Jorku model Gran Turismo 750, który to posiadał zamontowane po raz pierwszy pasy bezpieczeństwa.

Z rąk szwedzkich do rąk amerykańskich, a z amerykańskich do holenderskich

Po kryzysie, który przyniosła pierwsza wojna światowa, firma współpracowała prężnie z innymi producentami, do roku 1955 był to koncern Scania, a następnie General Motors. Katalog części Saaba częściowo pokrywał się więc z markami amerykańskimi. Dziesięć lat później amerykański koncern wykupił firmę i od tej pory Saab należał w całości do GM. Rok 2009, który przyniósł ogólnoświatowy kryzys spowodował to, że złożono do sądu wniosek o restrukturyzację. General Motors wcześniej zabiegało o niebagatelną pożyczkę od szwedzkiego rządu (5 miliardów koron), jednak ostatecznie jej nie otrzymało. Marka upadała, a jej ratowania podjęły się firmy Koenigsegg oraz Skyper. Poskutkowało to tym, że firmę wykupił holenderski Spyker Cars za cenę 74 milionów dolarów, pozostawiając jednak część udziałów GM. Samochody produkowane przez koncern należą niewątpliwie do klasy premium, ale ich przyszłość nie jest jeszcze jasna. Spekuluje się, że prawdopodobne jest sprzedanie marki oraz możliwości produkcji części samochodowych do Saaba chińskim inwestorom.

Kupuj online części samochodowe filtr oleju, filtr kabinowy węglowy, sprzęgła, sprężyny, zestawy rozrządu, przeguby napędowe, sworznie wahaczy, tuleje i piasty koła, aby bezpiecznie i komfortowo poruszać się swoim pojazdem.

Posiadasz warsztat i nie tylko, napisz mamy dla Ciebie indywidualną ofertę. Ekspresowa dostawa. Wyszukiwanie części po VIN. Pewnie i bezbłędnie.

facebook