check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 500zł gratis
Aktualności
Filtr oleju- co ile wymieniać ?

Filtr oleju- co ile wymieniać ?

Michał Górecki, 2020-02-11 14:16:52 Podczas wymiany oleju silnikowego warto zwrócić uwagę na filtr oleju.  Jest to bardzo istotny element, który spełnia kilka ważnych funkcji. Czy wymiana filtra oleju na czas jest ważna? Więcej dowiesz się z tego artykułu.

Oleje i preparaty letnie – czym różnią się od zimowych?

Oleje i preparaty letnie – czym różnią się od zimowych?

Michał Górecki, 2020-02-12 08:12:14 Użytkowanie samochodu wymaga odpowiedzialności i dbałości o poszczególne preparaty w zbiorniczkach. Samochody w czasie letnim zachowują się inaczej, niż w zimie i wymagają stosowania dedykowanych środków. Choć wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, sporo awarii można by uniknąć pamiętając o płynach odpornych na niskie temperatury. Czym różnią się oleje i preparaty letnie od zimowych?

Jak przygotować samochód na upały?

Jak przygotować samochód na upały?

Michał Górecki, 2020-02-11 14:08:31 Jest gorąco, upalnie. Pot spływa Ci z czoła, choć nic właściwie nie robisz. Oddychasz ciężko, sięgasz po kolejną już butelkę wody, szukasz ochłody w klimatyzowanym samochodzie. I myślisz, że twoje auto lepiej znosi letnią pogodę? Wcale nie. Ono tylko nie może zaprotestować.

Jak sprawdzić przebieg auta?

Jak sprawdzić przebieg auta?

Michał Górecki, 2020-02-11 13:58:52 Oszuści często zostawiają ślady, a kłamstwo ma krótkie nogi. Choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę - największym przyjacielem nieuczciwego handlarza jest... klient. Dlaczego? Ponieważ nie zadaje szczegółowych pytań lub co gorsza - decyduje się na zakup auta pod wpływem jego uroku i przebiegu, który rzadko przekracza 190 000 kilometrów. Jak nie dać się oszukać i w jaki sposób poznać faktyczny przebieg samochodu?

Najdroższe i najtańsze samochody w eksploatacji

Najdroższe i najtańsze samochody w eksploatacji

Michał Górecki, 2020-02-11 13:45:22 Świadomość Polskich kierowców zaczyna się powoli zmieniać. Odchodzimy od standardów i rzadziej kupujemy auta pod impulsem znajomego, który na swój model nie narzeka. Szukamy pojazdów dedykowanych nam, rodzinie, aktualnemu zajęciu i staramy się uświadamiać innych o kosztach eksploatacji. Nie myślimy już w kategoriach "chcę zaoszczędzić, to kupię diesla", a bardziej skupiamy się na komforcie i wygodzie. Szukamy samochodów niezawodnych i piętnujemy stare przyzwyczajenia, które okazały się urojeniami. O jakich urojeniach mowa?

Co dzieje się z autem gdy wskaźnik przekracza maksimum?

Co dzieje się z autem gdy wskaźnik przekracza maksimum?

Michał Górecki, 2020-02-11 13:37:19 Kierowcy często zapominają o sprawdzaniu stanu płynów w samochodzie. Gdy już sobie przypomną i otworzą maskę auta - często się dziwią bardzo niskim poziomem płynów i zamiast uzupełnić zbiorniki do odpowiedniego poziomu, korzystają z całej ich objętości i napełniają pod "korek". Producenci samochodów wyraźnie zaznaczają na zbiornikach linię maksymalnej ilości płynu. Co się dzieje z pojazdem, gdy wskaźnik przekracza maksimum? Poniżej kilka przykładów takich sytuacji.

Dlaczego parują szyby w samochodzie?

Dlaczego parują szyby w samochodzie?

Michał Górecki, 2020-02-11 13:29:34 Dobra widoczność jest bardzo istotna podczas prowadzenia pojazdu, może jednak zostać poważnie ograniczona z powodu zaparowanych szyb. Gdy zastanawiamy się dlaczego parują szyby w samochodzie, w pierwszej chwili zakładamy, że uszkodzone mogą być filtr kabinowy lub nagrzewnica. Faktycznie części ten w największym stopniu odpowiadają za walkę z parą, nie są jednak jedyne.

Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

Michał Górecki, 2020-02-11 13:23:57 O istotnej roli sprawnego układu hamowania nie trzeba nikomu przypominać. Kierowcy chcieliby mieć jednak pewność co ile wymieniać klocki hamulcowe. Niestety nie można podać dokładnej ilości kilometrów, ani ścisłego terminu wymiany klocków.

Jak odpalić auto na kable?

Jak odpalić auto na kable?

Michał Górecki, 2020-02-11 13:17:37 Zazwyczaj nie zastanawiamy się jak odpalić auto z kabli, ale warto wiedzieć co robić gdy zdarzy się taka konieczność. Nie jest to po prawdzie zadanie szczególnie trudne, ale przy braku uwagi może być niebezpieczne.

Uszczelka pod głowicą - objawy uszkodzenia, jak dbać?

Uszczelka pod głowicą - objawy uszkodzenia, jak dbać?

Michał Górecki, 2020-02-11 13:04:08 Jedną z najczęściej występujących usterek związanych z funkcjonowaniem auta jest uszkodzenie uszczelki pod głowicą. Jak jej nazwa sama wskazuje, znajduje się pomiędzy głowicą, a blokiem silnika, dlatego narażona jest na bardzo wysokie temperatury i ciężkie warunki pracy. W związku z tym, przy nieprawidłowym użytkowaniu może dojść do jej uszkodzenia, a warto wiedzieć, że wymiana uszczelki pod głowicą nie jest niestety tania. Zatem, jakie objawy związane z uszkodzeniem daje uszczelka pod głowicą i jak o nią dbać? Zapraszamy do lektury artykułu.

Jak działa klimatyzacja? - budowa, podzespoły

Jak działa klimatyzacja? - budowa, podzespoły

Michał Górecki, 2020-02-11 12:33:36 Wielu kierowców nie wyobraża sobie dzisiaj podróży bez włączonej klimatyzacji. Układ ten ma za zadanie schłodzić powietrze w naszym aucie, dzięki czemu podróżowanie latem nie będzie stanowiło większego problemu. Wydawać by się mogło, że klimatyzacja jest bardzo prostym układem, mamy czynnik chłodzący, wentylator i skraplacz. W rzeczywistości jednak to bardziej złożony system, o którym opowiemy w tym artykule.

Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

Michał Górecki, 2020-02-11 12:23:45 Kontrolki sygnalizacyjne na desce rozdzielczej znajdują się w każdym samochodzie. Ich podstawową funkcją jest informowanie nas - kierowców o włączonych funkcjach, czy mniej lub bardziej poważnych awariach. Podczas jazdy kluczowe jest prawidłowe rozpoznanie danej ikony. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy zatrzymanie się jest konieczne, czy nie. W tym artykule bierzemy na warsztat kontrolki na desce rozdzielczej, dlatego wyjaśnimy, które znaki graficzne symbolizują poważną awarię, a które możemy zignorować, gdyż informują o włączonych funkcjach samego auta. Zapraszamy do lektury!

Amortyzatory gazowe czy olejowe - które lepsze?

Amortyzatory gazowe czy olejowe - które lepsze?

Michał Górecki, 2020-02-11 12:20:15 Nadrzędną funkcją amortyzatorów jest minimalizowanie drgań podczas jazdy, które wywoływane są przez elementy sprężyste w samochodzie. Poprzez eliminowanie drgań amortyzatory zapewniają większe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Kierowcy często zastanawiają się, które z nich wybrać - amortyzatory olejowe czy gazowe. W niniejszym tekście wyjaśniamy podstawowe różnice, cechy, funkcje, a także wady i zalety obydwu konstrukcji.

O jakich filtrach trzeba pamiętać podczas wymiany oleju

O jakich filtrach trzeba pamiętać podczas wymiany oleju

Michał Górecki, 2020-02-11 12:09:35 Olej silnikowy jest najistotniejszym płynem eksploatacyjnym pojazdu, pełniącym wiele ważnych funkcji. Poza zapewnianiem prawidłowej pracy jednostki napędowej wpływa na trwałość elementów silnika oraz jego osprzętu - m.in. łańcucha rozrządu czy turbosprężarki. Co więcej, nowy olej dobrej jakości jest w stanie skutecznie odprowadzać zanieczyszczenia, minimalizować hałas pracującego silnika czy zmniejszać tarcie pomiędzy tłokami i cylindrami, tym samym redukując zużycie paliwa. Dlatego też, ze względu na swoją niezwykle ważną funkcję, olej silnikowy powinien być wymieniany regularnie.

Co to jest wahacz i jakie pełni funkcje w samochodzie?

Co to jest wahacz i jakie pełni funkcje w samochodzie?

Michał Górecki, 2020-02-11 11:21:07 Czy wiesz, dlaczego Twoje auto utrzymuje prawidłowy tor jazdy, zapewniając odpowiedni komfort jazdy i bezpieczeństwo? Jest to możliwe dzięki wahaczowi. W tekście informujemy, co to jest wahacz, jak jest zbudowany, jakie pełni funkcje, a także, w jaki sposób rozpoznać jego zużycie. Co to jest wahacz? Zgodnie z definicją, mianem wahacza określa się sztywny element mechanizmu wykonującego cykliczny ruch obrotowy wokół osi. Po ugięciu się wahacz powraca do położenia początkowego, kończąc jeden

Co ile wymieniać filtr paliwa?

Co ile wymieniać filtr paliwa?

Michał Górecki, 2020-02-11 12:16:31 Filtr paliwa to niewielki element układu paliwowego, który pełni istotną funkcję zabezpieczającą układ przed zanieczyszczeniami. Filtr ten jest elementem, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać. Jego regularna wymiana pozwoli przedłużyć żywotność układu wtryskowego, a także zadba o prawidłowe parametry mieszanki paliwowo-powietrznej. Zatem, co ile wymieniać filtr paliwa? Czym jest i gdzie znajduje się filtr paliwa? Filtr paliwa jest urządzeniem filtrującym paliwo trafiające do wtrysków

Filtr kabinowy - z węglem czy bez?

Filtr kabinowy - z węglem czy bez?

Michał Górecki, 2020-02-11 10:27:22 Filtr kabinowy filtruje powietrze zaciągane do kabiny pasażerskiej samochodu przez nawiew. Obecnie stanowi on standardowe wyposażenie każdego nowego pojazdu, chroniąc powietrze docierające do kabiny przed drobnoustrojami, pyłkami oraz alergenami. Jednak aby prawidłowo spełniał on swoją funkcję, konieczna jest jego regularna wymiana. Znaczna część kierowców podczas wymiany zastanawia się, który filtr wybrać: filtr kabinowy zwykły czy węglowy. Poniżej pomagamy w wyborze. Jaka jest funkcja

Za co odpowiada łącznik stabilizatora?

Za co odpowiada łącznik stabilizatora?

Michał Górecki, 2020-02-11 12:12:54 Jednym z istotniejszych elementów zawieszenia samochodów jest łącznik stabilizatora. Sam łącznik stabilizatora kosztuje niewiele, niemniej jego wymiana to złożony i wymagający proces. Co to jest łącznik stabilizatora i w jaki sposób wpływa na przyczepność pojazdu i komfort jazdy? Czym jest i za co odpowiada łącznik stabilizatora? Łącznik stabilizatora jest kluczowym elementem łączącym stabilizator z wahaczem lub z kolumną zawieszenia. Jego funkcja pośrednio sprowadza się do optymalnego

Jak sprawdzić łożysko w kole i co wpływa na jego zużycie?

Jak sprawdzić łożysko w kole i co wpływa na jego zużycie?

Michał Górecki, 2020-02-11 12:11:28 Łożyska pełnią niezwykle ważną rolę w bezpiecznym i prawidłowym funkcjonowaniu kół oraz całego układu jezdnego. Dowiedz się, jak sprawdzić łożysko koła, jakie są objawy jego zużycia, a także, w jaki sposób wymienić zużyte łożysko. Jak sprawdzić łożysko w kole oraz co wpływa na jego zużywanie się? Producenci łożysk nie przewidują ich regeneracji ani naprawy, a także żadnych zabiegów konserwacyjnych. O ile jeszcze kilkanaście lat temu łożyska w kołach samochodowych wymagały regularnego

Jakie klocki hamulcowe wybrać? Zwykłe czy ceramiczne?

Jakie klocki hamulcowe wybrać? Zwykłe czy ceramiczne?

Michał Górecki, 2020-02-11 08:52:47 Oferta klocków hamulcowych do samochodów jest ogromna. Kierowcy mogą wybierać spośród bogatej oferty oryginalnych części oraz bardziej atrakcyjnych cenowo i nieustępujących pod względem jakości zamienników. Czym kierować się podczas dobierania klocków hamulcowych i na co zwrócić uwagę? Jakie klocki hamulcowe wybrać, by nie żałować? Bez wątpienia układ hamulcowy jest najważniejszym spośród układów w samochodzie. Hamulce muszą działać bez zarzutu i być efektywne, zwłaszcza gdy jeździmy szybko