check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Rząd planuje zmiany w akcyzie na auta używane. Czy akcyza wzrośnie?
Powrót
Michał Górecki, 29.09.2020 13:35:57
Rząd planuje zmiany w akcyzie na auta używane. Czy akcyza wzrośnie?

Rząd planuje zmiany w akcyzie na auta używane. Czy akcyza wzrośnie?

Z roku na rok Niemcy stają się coraz bardziej ekologiczne. W dużej mierze ten sukces uzależniony jest od eksportu używanych pojazdów do naszego kraju.

Jak możemy przeczytać w „DziennikuGazeciePrawnej” cena niemieckich samochodów będzie spadać wraz z popularyzacją przez władzę ekologicznego transportu. Co za tym idzie Polska będzie starała się temu opierać zatrzymując falę eksportu podniesieniem akcyzy.

Możliwość sprowadzania z zagranicy jeszcze większej ilości samochodów używanych spowodowała to, że rząd ma w planach to by takie działania były zdecydowanie bardziej kosztowne. Z opinii ekspertów z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych wynika, że to właśnie wysokość akcyzy jest największym problemem w kwestii powstania niskoemisyjnego transportu w Polsce. W najbliższych dniach ma dojść również do spotkania przedstawiciela FPPE z minister rozwoju i rozmów na temat wysokości akcyzy.

W artykule możemy znaleźć informację, że nowe stawki akcyzy mają zostać ustalone na podstawie wieku pojazdu, pojemności silnika i parametrów emisji zanieczyszczeń. „Przedstawiciele rządu nie ukrywają, że celem jest to, aby sprowadzenie do polski najstarszych aut stało się po prostu nieopłacalne. Ma to przełożyć się na większy ruch wśród krajowych dealerów, a jednocześnie poprawić szansę na rozwój elektromobilności”- możemy przeczytać w artykule.

Polacy kupują auta używane, bo nie stać ich na nowe. 

Jeden z parametrów aktualnie wpływających na wysokość akcyzy nie zawsze wiąże się z pozytywną decyzję zakupową auta ekologicznego. Mowa tutaj o kwestii pojemności silnika. Zdarza się, że bardziej ekologiczne samochody z większym silnikiem obarczone są większą opłatą. Dodatkowo zwiększone podatki raczej nie zachęcą klientów do zakupu nowych pojazdów. Zwiększona akcyza może doprowadzić do sytuacji, w której część klientów całkowicie zrezygnuje z zakupu.

 

Na polski rynek najczęściej trafiają samochody mające już 10 lat lub więcej. Kupujemy takie auta na jakie nas stać, a niewielu Polaków kupuje samochody droższe niż 25tyś zł.  Według statystyk 70% aut wyjeżdzających z salonu kupionych jest przez przedsiębiorców, a wartość ta nie obejmuje jednoosobowych działalności gospodarczych czyli odsetek jest jeszcze większy.

 

Popyt na samochody 10-letnie przywiezione z za naszej zachodniej granicy nie jest wywołany przez tych samych konsumentów co zapotrzebowanie na auta nowe z salonu. Trudno więc zakładać, że wzrost akcyzy spowoduje, że Polacy będą chętnie kupowali nowe samochody elektryczne. Efekt będzie raczej taki, że po polskich drogach poruszać będą się samochody coraz starsze, a co często za tym idzie coraz mocniej wyeksploatowane.