check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. 4 największe mity dotyczące części zamiennych
Powrót
Michał Górecki, 05.01.2021 13:49:17
4 największe mity dotyczące części zamiennych

4 największe mity dotyczące części zamiennych

Kupujący części samochodowe często zastanawiają się nad tym jakie komponenty wybrać do swojego pojazdu. Krąży wiele opinii na temat tego jak odróżnić części oryginalne od podróbek. Zdania są mocno podzielone w temacie chińskich zamienników. Czy warto decydować się na azjatyckie zamienniki? Części zamówić u mechanika czy na portalu aukcyjnym? Wokół tych zagadnień narosło wiele mitów. Postaramy się w tym tekście opisać jaka jest prawda bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu w sprzedaży części samochodowych.

Prawidłowa definicja części oryginalnych to częsty problem polskich klientów. Większość z nich przekonana jest, że oryginalne podzespoły można nabyć tylko w ASO. Nie jest to prawda. Z takimi właśnie mitami na co dzień mierzą się sprzedawcy i mechanicy.

 

Oryginalne części samochodowe posiadają logo marki pojazdu.

To fałsz. Marki samochodowe nie są całkowicie samowystarczalne, a większość podzespołów wytwarzana jest przez zewnętrznych dostawców, którzy specjalizują się w konkretnych częściach. Takie elementy produkowane przez kooperantów, trafiają do marki samochodowej, która składa całość w gotowy produkt. Taki dostawca przygotowuje części nie tylko na potrzeby danej marki. W fabrykach producentów części, często powstają elementy do kilku zastosowań. W pierwszej kolejności produkowane elementy wędrują do produkowanych pojazdów. Oddzielna część produkcji trafia do Autoryzowanych Stacji Obsługi. Takie części najczęściej mają białe opakowanie z logo marki i numerem oryginalnym. Pozostała część produkcji przeznaczona jest na aftermarket. Pudełko najczęściej oznakowane jest numerem i logo producenta części i zdarza się, że widnieje na nim logo. Na rynku występują również części, z których zostało usunięte logo marki pojazdu. W każdym z powyższych przypadków mamy do czynienia z częściami oryginalnymi i jak zapewniają producenci są one takiej samej jakości.

https://profiauto.pl/

Chińskie części są gorszej jakości.

To stwierdzenie nie jest prawdziwe. W naszym kraju jest wielu dystrybutorów części oryginalnych, pochodzących od sprawdzonych i renomowanych dostawców. Na polskim rynku tylko niewielki procent części samochodowych pochodzi z Chin.  Warto zwrócić, również uwagę na to, że części produkowane w Azji wcale nie muszą być gorszej jakości. Na dzień dzisiejszy wielu światowych producentów posiada swoje fabryki na całym Świecie, w tym także w Chinach. Zwykle w każdej z fabryk danego producenta używana jest taka sama technologia, strategia i procesy. Najczęściej mamy, również do czynienia z taki samymi maszynami używanymi w procesie produkcyjnym. Podział jakościowy ze względu na miejsce produkcji części jest w tym wypadku raczej nieuzasadniony. Możemy mieć do czynienia z produktem złej jakości pochodzącym zarówno z Niemiec jak i z Chin.

https://profiauto.pl/

Portale aukcyjne mają części tańsze niż u mechanika lub w profesjonalnym sklepie motoryzacyjnym.

W tym przypadku po raz kolejny nie jest to prawda.  Brak odpowiedniej konsultacji z mechanikiem lub fachowej porady może skutkować niewłaściwym doborem części.  Znalezienie i dobranie właściwej części na dzień dzisiejszy jest czynnością mocno skomplikowaną. W obrębie tego samego modelu, a nawet tej samej jednostki napędowej mogą występować części zamienne całkowicie różniące się od siebie. Na etapie produkcji dochodzi czasem do sytuacji, że zmienia się dostawca. Wówczas pojazdy modelowo identyczne, a wyprodukowane w różnych miesiącach nie będą miały takich samych części zamiennych. Jeśli zostawimy dobór mechanikowi, możemy mieć pewność, że część będzie odpowiednia do naszego modelu i bezpieczna. Bazując na wieloletnim doświadczeniu możemy z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że nawet posiadając numer VIN pojazdu i odpowiednie narzędzia lub wyszukiwarki dobór części nie zawsze należy do łatwych. Dodatkowo zlecając zakup części przez serwis, mechanik może zamówić kilka dostępnych wariantów i przymierzając je do samochodu wybrać właściwy. W takie sytuacji odpowiedzialność za produkt spoczywa na serwisie. Zatem w tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, że do naszego zakupu doliczona jest także cena usługi, której często nie mamy w przypadku zakupu na portalu aukcyjnym. Dodatkowo nie ponosimy dodatkowych kosztów za przesyłki źle dobranych części.

https://profiauto.pl/

Korzystając z serwisu samochodowego nie możemy zadecydować jakie części będą użyte do naprawy.

To stwierdzenie również jest fałszywe. Niezależnie od tego czy serwisujemy nasz pojazd w Autoryzowanej Stacji Obsługi czy niezależnym warsztacie możemy wybrać jakimi elementami zostanie naprawiony. Zależnie od posiadanego przez nas pojazdu dostępność części aftermarket może być większa. Przykładowo wersje specjalne, sportowe lub po prostu mało popularne mogą nie posiadać zamienników niektórych części. Jeśli nasz pojazd objęty jest jeszcze serwisem gwarancyjnym ASO, również nie powinno być dodatkowych problemów z dostarczeniem własnych elementów potrzebnych do naprawy.

https://profiauto.pl/

Biorąc pod uwagę wszystkie wcześniej przytoczone argumenty, możemy spokojnie powiedzieć, że mity dotyczące części samochodowych nie są prawdziwe. Natomiast jeśli nie jesteśmy pewni czy dana część będzie pasowała zdecydowanie lepszym rozwiązaniem pozostaje zlecenie jej doboru specjaliście.

 

Skorzystaj z naszego doświadczenia. Chętnie dobierzemy dla Ciebie części. 

Darmowy dobór części