check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Zmiany w przepisach dla kierowców. Sprawdź co powinieneś wiedzieć.
Powrót
Michał Górecki, 14.09.2020 12:35:53
Zmiany w przepisach dla kierowców. Sprawdź co powinieneś wiedzieć.

Zmiany w przepisach dla kierowców. Sprawdź co powinieneś wiedzieć.

Pierwsze zmiany będziemy mogli zauważyć już 5 grudnia. Jedną z wiodących zmian jest brak obowiązku okazania prawa jazdy w czasie kontroli, ale to nie wszystko. Zmian jest więcej i warto na nie zwrócić uwagę.

Pakiet deregulacji, bo taką nazwę nosi rządowy projekt opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z Ministrem Cyfryzacji został opublikowany 3 września 2020 w Dzienniku Ustaw i wnosi istotne dla kierowców zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Kilka rzeczy, które warto wiedzieć.

Prawo jazdy on-line

Od 5 grudnia 2020 posiadacze polskiego prawa jazdy kierujący pojazdami będą zwolnieni z obowiązku okazywania dokumentu w trakcie kontroli policyjnej na terytorium naszego kraju, a co za tym idzie zostaje zniesiony obowiązek posiadania tego dokumentu przy sobie. Dzięki temu, że wszystkie dane zostaną umieszczone w centralnej ewidencji kierowców (CEPiK) w trakcie kontroli uprawniony do tego organ bez trudu zweryfikuje nasze uprawnienia.

mObywatel

Jest aplikacją, która przechowuje cyfrowe kopie dokumentów. Co prawda w trakcie kontroli nasze dane będą przechowywane w systemie i nie będzie potrzeby pokazywania ich w aplikacji, ale może okazać się bardzo przydatne w przypadku wystąpienia kolizji.

Skończyło się miejsce na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy wymieniać?

Od 4 grudnia 2020 jeśli właścicielowi pojazdu skończy się dowód rejestracyjny, informacja o kolejnym badaniu technicznym zostanie umieszczona w systemie i nie będzie potrzeby wymiany na nowy dokument. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko na oszczędność czasu, ale także pieniędzy.

Bez konieczności zmiany tablic rejestracyjnych.

Opłata za najpopularniejsze tablice rejestracyjne na chwilę obecną wynosi 80zł do tego należy jeszcze doliczyć opłatę za naklejkę kontrolną co daje nam łącznie 99,50zł , dzięki wprowadzonym zmianom w trakcie rejestracji będziemy mieli możliwość zrezygnowania ze zmiany tablic. Pomijając kwestie finansowe jest to bardzo istotna zmiana, ponieważ oznacza, że numer rejestracyjny nie będzie już określał miejsca zarejestrowania pojazdu. Jeśli chodzi o tę zależność niestety na ten moment nie znamy jeszcze dokładnej daty jej wejścia w życie.

Bez karty pojazdu i naklejek kontrolnych

Jako następne uproszczenie procedur powinniśmy traktować brak konieczności wydawania karty pojazdu i naklejki kontrolnej co pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Warto wiedzieć, że te przepisy wejdą w życie dopiero od 4 września 2022r.

Zarejestrowany już w salonie samochodowym

Do udogodnień możemy zaliczyć również możliwość odebrania po zakupie w salonie samochodowym już zarejestrowanego pojazdu. Ustawodawca zakłada, że salony samochodowe będą miały możliwość rejestracji nowego pojazdu, przyczepy lub motoroweru. Taka możliwość będzie dostępna od 4 czerwca 2021 r.

Samochód osobowy czasowo wycofany z ruch

Aktualnie chwilowo z ruchu mamy możliwość wycofać pojazdy ciężarowe, przyczepy DMC 3,5 t, ciągniki, autobusy i pojazdy specjalne. Ministerstwo Infrastruktury w nowej ustawie dopuszcza czasowe wyłączenie z ruchu samochodów osobowych. Wyłączenie ma dotyczyć tylko samochodów uszkodzonych. Jeśli w wyniku wypadku został uszkodzony, któryś z elementów nośnych pojazdu wycofanie z ruchu będzie możliwe na 3 do 12 miesięcy, by pojazd mógł zostać przywrócony do ruchu niezbędne będzie wykonanie dodatkowego badania technicznego po naprawie. Taka możliwość powoduje, że kierowca, który musi naprawić swoje auto dodatkowo nie musi ponosić kosztów obowiązkowego ubezpieczenia.

Wszystkie z tych zmian wydają się być konieczne i nieuniknione. Trzymamy kciuki za to aby te, które jeszcze nie weszły w życie, a są zapowiadane zaczęły obowiązywać w planowanym terminie.