Pakiet deregulacji, bo taką nazwę nosi rządowy projekt opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z Ministrem Cyfryzacji został opublikowany 3 września 2020 w Dzienniku Ustaw i wnosi istotne dla kierowców zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Kilka rzeczy, które warto wiedzieć.
Od 5 grudnia 2020 posiadacze polskiego prawa jazdy kierujący pojazdami będą zwolnieni z obowiązku okazywania dokumentu w trakcie kontroli policyjnej na terytorium naszego kraju, a co za tym idzie zostaje zniesiony obowiązek posiadania tego dokumentu przy sobie. Dzięki temu, że wszystkie dane zostaną umieszczone w centralnej ewidencji kierowców (CEPiK) w trakcie kontroli uprawniony do tego organ bez trudu zweryfikuje nasze uprawnienia.
Jest aplikacją, która przechowuje cyfrowe kopie dokumentów. Co prawda w trakcie kontroli nasze dane będą przechowywane w systemie i nie będzie potrzeby pokazywania ich w aplikacji, ale może okazać się bardzo przydatne w przypadku wystąpienia kolizji.
Od 4 grudnia 2020 jeśli właścicielowi pojazdu skończy się dowód rejestracyjny, informacja o kolejnym badaniu technicznym zostanie umieszczona w systemie i nie będzie potrzeby wymiany na nowy dokument. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko na oszczędność czasu, ale także pieniędzy.
Opłata za najpopularniejsze tablice rejestracyjne na chwilę obecną wynosi 80zł do tego należy jeszcze doliczyć opłatę za naklejkę kontrolną co daje nam łącznie 99,50zł , dzięki wprowadzonym zmianom w trakcie rejestracji będziemy mieli możliwość zrezygnowania ze zmiany tablic. Pomijając kwestie finansowe jest to bardzo istotna zmiana, ponieważ oznacza, że numer rejestracyjny nie będzie już określał miejsca zarejestrowania pojazdu. Jeśli chodzi o tę zależność niestety na ten moment nie znamy jeszcze dokładnej daty jej wejścia w życie.
Jako następne uproszczenie procedur powinniśmy traktować brak konieczności wydawania karty pojazdu i naklejki kontrolnej co pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Warto wiedzieć, że te przepisy wejdą w życie dopiero od 4 września 2022r.
Do udogodnień możemy zaliczyć również możliwość odebrania po zakupie w salonie samochodowym już zarejestrowanego pojazdu. Ustawodawca zakłada, że salony samochodowe będą miały możliwość rejestracji nowego pojazdu, przyczepy lub motoroweru. Taka możliwość będzie dostępna od 4 czerwca 2021 r.
Aktualnie chwilowo z ruchu mamy możliwość wycofać pojazdy ciężarowe, przyczepy DMC 3,5 t, ciągniki, autobusy i pojazdy specjalne. Ministerstwo Infrastruktury w nowej ustawie dopuszcza czasowe wyłączenie z ruchu samochodów osobowych. Wyłączenie ma dotyczyć tylko samochodów uszkodzonych. Jeśli w wyniku wypadku został uszkodzony, któryś z elementów nośnych pojazdu wycofanie z ruchu będzie możliwe na 3 do 12 miesięcy, by pojazd mógł zostać przywrócony do ruchu niezbędne będzie wykonanie dodatkowego badania technicznego po naprawie. Taka możliwość powoduje, że kierowca, który musi naprawić swoje auto dodatkowo nie musi ponosić kosztów obowiązkowego ubezpieczenia.
Wszystkie z tych zmian wydają się być konieczne i nieuniknione. Trzymamy kciuki za to aby te, które jeszcze nie weszły w życie, a są zapowiadane zaczęły obowiązywać w planowanym terminie.