check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis
  1. Strona główna
  2. Części do samochodów amerykańskich
Powrót

Części do samochodów amerykańskich

logo Ford logo Chrysler logo Dodge logo Jeep logo Chevrolet
Części do Ford Części do Chrysler Części do Dodge Części do Jeep Części do Chevrolet

Amerykański rynek samochodowy

Amerykański sen miał cztery koła, a zwał się Chrysler, Ford i General Motors. Dla nas samochody te były symbolem amerykańskiego bogactwa i myśli technologicznej, ale też elementem większej iluzji, na którą składały się wolność i ogrom możliwości w Ameryce. Faktycznie był to największy rynek samochodowy na świecie, a wiele wyprodukowanych na nim modeli zyskało miano kultowych na całym świecie. Gdy ktoś pyta nas o części do aut amerykańskich, często chodzi mu o modele sprzed kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Wtedy amerykańskie samochody były wielkie, widowiskowe i paliwożerne. A potem przyszedł kryzys.

Chrysler najpierw musiał połączyć się z Mercedesem, potem, po zakończeniu współpracy - zbankrutował, a wreszcie został odkupiony przez koncern Fiat. Ford utrzymał się na powierzchni, ale musiał pozbyć się udziałów w kilku mniejszych firmach. GM uniknęło bankructwa tylko dzięki ogromnym dotacjom państwowym.

Wstrząs zdecydowanie zmienił oblicze amerykańskiego rynku samochodowego, a także zrzucił go z pierwszego miejsca pod względem sprzedaży nowych samochodów. Amerykańskie auta stały się od tamtej pory bardziej ekonomiczne, lżejsze, bardziej dopasowane do dzisiejszego odbiorcy. Zachowały jednak oryginalną, różną od europejskiej stylistykę, przez co wciąż są atrakcyjne dla tych, którzy chcą mieć samochód inny niż wszystkie.

Ford

Firma - legenda. 115 lat temu założył ją Henry Ford, człowiek wielkiego formatu, nawet jeśli budzący kontrowersje. Dał swojej korporacji tak silne fundamenty, że przetrwała ponad wiek i choć nie należy już do jego potomków, to wciąż mają oni spory udział w zarządzaniu nią.

Z fabryk forda wyjeżdżały i wciąż wyjeżdżają przede wszystkim zwyczajne modele dla "Kowalskiego" czy może raczej "Johna Smitha" takie jak Ford Escort czy pick-up Ford F, ale też kilka modeli kultowych z kolejnymi generacjami Forda Mustanga na czele. Niesamowicie popularny był też Ford Taurus, który dotarł w pewnej liczbie egzemplarzy także do polski. Do dziś użytkownicy podjeżdżają Taurusami do nas i pytają o części do samochodów amerykańskich.

Chrysler

Walter P. Chrysler założył tę firmę w 1921 roku, po powrocie z wcześniejszej emerytury. A potem zrobił z niej potentata na amerykańskim rynku samochodowym, chwilowo osiągając drugą pozycję na rynku amerykańskim. Dziś trudno w to uwierzyć wiedząc, że w 2009 roku Chrysler zbankrutował, a jego resztki zostały wykupione przez Fiata. Była to jednak wcześniej prawdziwa legenda, a Chryslery budziły podziw innowacyjnym designem, jak wtedy gdy pojawił się Chrysler PT Cruiser. Aktualnie jeśli ktoś pyta nas o części do aut amerykańskich w kontekście Chryslera, chodzi mu przeważnie o modele sprzed "upadku" - np. Aspen, 300 M, Crossfire, czy wspomniany już PT Cruiser. Włosi nie zamierzają jednak uśpić marki i produkują w jej ramach solidne minivany, pick-upy i samochody rodzinne.

Dodge

Właściwie zawsze była to marka Chryslera, pod którą sprzedawano niektóre modele tej firmy. Dodge dzielił więc historię głównego koncernu, stając się tymczasowo marką Mercedesa, a teraz Fiata. Był marką skierowaną dla klasy średniej - może nie elitarną, ale na pewno nie pospolitą. Najbardziej znanym modelem pozostaje z pewnością sportowy, agresywny, Dodge Viper, a dla Amerykanów duże znaczenie mają też choćby Dodge Caravan/Grand Caravan czy Dodge Charger.

To była lubiana marka i mimo przejścia do Fiata, utrzymała swój charakter. Wciąż produkuje solidne minivany, półciężarówki, SUV-y i pick-upy. Jeśli będziesz potrzebować części do samochodów amerykańskich, w tym Dodge'a - zgłoś się do nas. Lubimy te wozy.

Jeep

Podobno Fiat kupił Chryslera po to by mieć Jeep'a. Na pewno wcześniej Chrysler kupił w tym celu AMC - z pewnością było warto. Na rynku samochodów terenowych "dżipy" są bardzo rozpoznawalną i cenioną marką. Sztandarowy model Jeep Wrangler i nieco wygodniejsze serie Cherokee/Grand Cherokee podbiły serca miłośników off-roadu na całym świecie. Trudno o bardziej amerykańskie samochody. Mamy oczywiście części do aut amerykańskich, ale nawet starego Wranglera nie będziesz naprawiać zbyt często.

Chevrolet

Najbardziej rozpoznawalna marka koncernu General Motors. Należało do niego oczywiście kilka kultowych modli jak Chevrolet Corvette, ale przeważnie służył w GM jako odpowiednik europejskiego Fiata czy VW. Dzięki temu sprzedawał się i wciąż sprzedaje w milionach egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. Zawitał też do Polski wraz z należącą wówczas do koncernu marką Daewoo. Produkowano nawet u nas Chevroleta Aveo.

facebook