check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 500zł gratis
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Poradnik
  4. Jak dobrze dezynfekować auto? Kilka skutecznych metod.
Powrót
Michał Górecki, 2020-04-30 09:31:11
Jak dobrze dezynfekować auto? Kilka skutecznych metod.

Jak dobrze dezynfekować auto? Kilka skutecznych metod.

Nasz samochód w trakcie użytkowania może stać się siedliskiem groźnych dla zdrowia bakterii i wirusów. Bez obaw, mamy kilka skutecznych sposobów na dezynfekowanie auta. Nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź nasze sprawdzone sposoby.

Porządkowanie ogólne i odkurzanie 

Czyszczenie wnętrza pojazdu warto rozpocząć od pozbycia się wszystkich zgromadzonych w jego wnętrzu zbędnych przedmiotów. Przed odkurzaniem powinniśmy wyrzucić zużyte chusteczki, kubki po kawie czy puszki po napojach, ponieważ mogą one gromadzić wirusy i bakterie oraz powodować nieprzyjemny zapach w kabinie pojazdu. Sprzątanie warto zacząć od wytrzepania dywaników, jeśli używamy dywaników gumowych możemy zmyć je strumieniem wody. Następnie pozbywamy się wszystkich widocznych zabrudzeń takich jak kurz, sierść zwierząt, okruchy, zaschnięte błoto czy piasek. Tę czynność warto wykonać odkurzaczem podłączonym do sieci, ponieważ najczęściej jest on mocniejszy od urządzeń akumulatorowych. Odkurzanie warto sobie ułatwić poprzez przesunięcie wszystkich foteli do przodu lub w tył zależnie od tego, którą część pojazdu aktualnie odkurzamy.

Odkurzacze

Czyszczenie elementów plastikowych

W przypadku wykonywania tej czynności warto zwrócić uwagę na elementy wyposażenia, z którymi mamy najczęstszy kontakt w trakcie użytkowania auta, ponieważ to właśnie one mogą posiadać na swojej powierzchni najwięcej bakterii i wirusów. Chodzi tutaj o wszystkie najczęściej dotykane przyciski, pokrętła, klamki oraz manetki do uruchamiania wycieraczek i kierunkowskazów. Oczyścić powinno się również kierownicę pamiętając o jej tylnej części, ponieważ to ona w samochodzie ma największy kontakt z naszymi dłońmi.

Środki do pielęgnacji plastików K2

Mycie szyb samochodowych od strony wewnętrznej

Tą czynność warto wykonać już po oczyszczeniu elementów plastikowych tak by myjąc szyby samochodowe nie zabrudzić ich środkami do czyszczenia plastików. Szyby samochodowe w naszym pojeździe są bardzo często dotykane przez dzieci i zwierzęta, więc powinno się zwrócić szczególną uwagę na to by były wolne od wirusów.

Płyny do mycia szyb

Pranie tapicerki

Skutecznie dezynfekując pojazd, powinno się wyprać wszystkie elementy tekstylne takie jak dywaniki, wykładzina czy tapicerkę foteli używając do tego odpowiednich środków wirusobójczych. Pranie tapicerki to świetny sposób nie tylko na pozbycie się groźnych dla zdrowia wirusów i bakterii ale również plam czy nieprzyjemnych zapachów. W przypadku tapicerki skórzanej do czyszczenia powinno się używać dedykowanych do takich materiałów preparatów czyszczących czy mleczka.

Środki czyszczące do tapicerki samochodowej

Dezynfekcja

Na wszystkie uprzednio oczyszczone powierzchnie powinno się nanieść preparat antybakteryjny. Powłoka, która powstaje na powierzchniach po nałożeniu środka wirusobójczego nie tylko będzie nas chronić, ale spowoduj także mniejsze osiadanie na elementach brudu, kurzu i alergenów. Przed użyciem środków dezynfekujących warto sprawdzić ich działanie na niewidocznym fragmencie tapicerki.

Środki do dezynfekcji

Profilaktyka

Jeśli mamy na uwadze, to aby nasz samochód pozostał czysty i bezpieczny na długo warto pamiętać o regularnym serwisowaniu układu klimatyzacji oraz wymianie filtra kabinowego. Wyspecjalizowani fachowcy zadbają o czystość oraz poprawne działanie układu klimatyzacji, ale również zajmą się ozonowaniem wnętrza. Wymiany filtra kabinowego oraz ozonowania można dokonać również we własnym zakresie. 

Czytaj więcej o: