check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 500zł gratis
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Jakie klocki hamulcowe wybrać? Zwykłe czy ceramiczne?
Powrót
Michał Górecki, 2020-02-11 08:52:47
Jakie klocki hamulcowe wybrać? Zwykłe czy ceramiczne?

Jakie klocki hamulcowe wybrać? Zwykłe czy ceramiczne?

Oferta klocków hamulcowych do samochodów jest ogromna. Kierowcy mogą wybierać spośród bogatej oferty oryginalnych części oraz bardziej atrakcyjnych cenowo i nieustępujących pod względem jakości zamienników. Czym kierować się podczas dobierania klocków hamulcowych i na co zwrócić uwagę? Jakie klocki hamulcowe wybrać, by nie żałować? Bez wątpienia układ hamulcowy jest najważniejszym spośród układów w samochodzie. Hamulce muszą działać bez zarzutu i być efektywne, zwłaszcza gdy jeździmy szybko

Jakie klocki hamulcowe do samochodów lekkich, a jakie do ciężkich?

Auta można grupować wedle wielu kategorii. Jednak pod względem doboru klocków hamulcowych możemy podzielić je na samochody: ciężkie, sportowe i uniwersalne (zwykłe).

Samochody ciężkie i mocne, takie jak SUV-y, limuzyny czy inne duże pojazdy z reguły wyposażone są w nieproporcjonalnie słabe tarcze oraz klocki hamulcowe, które wyginają się pod ciężarem, przegrzewają się, a także nie zapewniają odpowiedniej siły hamowania względem masy samochodu. Z tego też względu dysponując tego typu samochodem, warto wyposażyć go w zwykłe klocki hamulcowe o lepszej charakterystyce hamowania.

Samochody sportowe z reguły są lekkie i dysponują odpowiednio mocnym układem hamulcowym, który nie wymaga poszukiwania lepszych zamienników – chyba że pojazd będzie tuningowany i użytkowany na torze. Jakie klocki hamulcowe wybiera się do tego typu aut? Z reguły w autach sportowych stosuje się klocki ceramiczne.

Pojazdy uniwersalne, o małym litrażu i wykorzystywane głównie do jazdy po mieście również nie wymagają stosowania zaawansowanych technologicznie klocków. Najczęściej problemy dotyczące układu hamulcowego w tego typu pojazdach wynikają z nieprawidłowej eksploatacji i zaniedbań. Do tego typu samochodów rekomenduje się zwykle klocki.

Przeczytaj też nasz poradnik: Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

Wybór klocków powinien być uzależniony od stylu jazdy

Jeżeli jeździmy przepisowo, w sposób spokojny i bezpieczny, unikamy gwałtownego hamowania i stosujemy hamowanie silnikiem, wówczas klocki hamulcowe zużywają się powoli. Analogicznie w przypadku agresywnej jazdy układ hamulcowy zużywać się będzie nieporównywalnie szybciej. Z tego też względu dobór klocków powinien uwzględniać to, w jaki sposób użytkujemy samochód.

Jakie klocki hamulcowe wybrać? Do wyboru mamy klocki zwykłe i ceramiczne

Klocki zwykłe

Klocki te mogą zawierać nawet do 65% metali. Mogą być wykonywane także z żywic węglowych, a ich dokładny skład stanowi tajemnicę handlową producentów. Odznaczają się wysoką twardością oraz trwałością. Niemniej jednak ich stosowanie może przyśpieszać zużywanie się tarcz hamulcowych. Poza tym kierowcy decydujący się na klocki zwykłe muszą liczyć się z ich głośniejszą pracą. Do zalet tych klocków zaliczyć należy znaczną odporność na działanie wysokich temperatur, bardzo dobre przewodnictwo cieplne oraz wysoki współczynnik tarcia. Ich skuteczność może być obniżona podczas pracy w niskich temperaturach.

Klocki te sprawdzą się do pojazdów off-roadowych oraz ciężkich i mocnych samochodów. Świetnie sprawdzają się w przypadku standardowych samochodów miejskich. Ze względu na atrakcyjną cenę są jednymi z częściej wybieranych klocków hamulcowych.

Do kluczowych wad zwykłych klocków należy zaliczyć znaczną emisję pyłów podczas ścierania, który osadza się na felgach. Z tego względu eksploatacja klocków może okazać się kłopotliwa dla osób dbających o wygląd swoich samochodów. Innym problemem trapiącym zwykłe klocki jest metalizowanie się nakładek ciernych podczas ich pracy w wysokiej temperaturze. Zjawisko to prowadzi do zeszklenia się warstwy wierzchniej klocka, a tym samym pogarsza efektywność hamowania.

Klocki ceramiczne

Klocki ceramiczne stanowią najbardziej zaawansowane i jednocześnie najdroższe klocki dostępne na rynku. Wykonane są z włókien ceramicznych zawierających domieszki krzemu, węgla oraz materiałów metalowych i wypełniaczy żywicznych. Klocki te emitują śladowe ilości pyłów, a także nie wpływają na przyśpieszenie zużycia tarcz hamulcowych. Klocki ceramiczne stanowią lepsze rozwiązanie od klocków zwykłych, gwarantując odpowiednią żywotność przy jednoczesnej wysokiej kulturze pracy i doskonałej skuteczności hamowania.

Zastanawiasz się, czy wybrać klocki hamulcowe ceramiczne, czy zwykłe? Ceramiczne z reguły dedykowane są one autom sportowym, jednak z powodzeniem mogą być stosowane również w samochodach ciężkich oraz eksploatowanych w codziennych warunkach. Ze względu na swoją niezawodność i świetne parametry użytkowe, klocki te skupiają wokół siebie wielu zwolenników.

Szukasz sprawdzonych klocków hamulcowych w atrakcyjnej cenie? Sprawdź naszą ofertę i wybieraj spośród dziesiątek produktów pochodzących od renomowanych producentów.