check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 500zł gratis
FILTROWANIE TOWARÓW
Cena produktu:
Przelewy24
  1. Strona główna
  2. Warsztat
  3. Okiem eksperta- świeca żarowa- objawy uszkodzenia, wymiana
Powrót
Michał Górecki, 15.09.2020 09:09:24
Okiem eksperta- świeca żarowa- objawy uszkodzenia, wymiana

Okiem eksperta- świeca żarowa- objawy uszkodzenia, wymiana

Kiedyś świece żarowe odpowiadały tylko za pierwsze rozgrzanie komory spalania i ułatwienie rozruchu zimnej jednostki napędowej. W związku z postępem technologicznym dziś zakres jej działania jest zdecydowanie większy. Jaka jest ich rola w silniku dzisiaj i jak sprawdzić czy nie uległy uszkodzeniu? Odpowiedzi znajdziesz w autoczescizielonki.pl.

Świeca żarowa czyli bezproblemowe odpalanie silnika.

W dieslach świeca żarowa najczęściej pełni funkcje grzałki i zamontowana jest w głowicy silnika. W momencie gdy na zewnątrz naszego pojazdu panują niskie temperatury ma za zadanie rozgrzanie komory spalania do optymalnej temperatury, ale również  odpowiada za regulację wolnych obrotów silnika oraz zapobiega generowaniu nadmiernej emisji spalin zimnej jednostki napędowej.

Konstrukcja świecy żarowej nie należy do skomplikowanych.

Standardowa świeca zawiera korpus, światłowód, grzejnik i powłokę grzewczą.

Grzałka świecy żarowej w zależności od konstrukcji silnika może znajdować się w kolektorze ssącym w przypadku silników wyposażonych w pośredni wtrysk paliwa lub w komorze wstępnej w silnikach z bezpośrednim wtryskiem. Energia dostarczana z akumulatora rozgrzewa spirale świecy, która ogrzewa powietrze. Rozgrzane powietrze przekazywane jest do silnika ułatwiając jego rozruch.

Diagnostyka zużytej świecy żarowej.

Świeca żarowa jak wiele innych podzespołów zużywa się w wyniku eksploatacji.

Żywotność świecy to zwykle 100- 150 tyś kilometrów lecz warto przyjrzeć się jej pracy już po przejechaniu 80 tyś kilometrów. Ogólnie można uznać te część za dość wytrzymałą. Jak zatem rozpoznać uszkodzoną lub zużytą świecę żarową? To proste.

W nowych samochodach na desce rozdzielczej jest odpowiednia kontrolka, która poinformuje nas o tym, że nasza świeca nie działa poprawnie. Tutaj warto mieć na uwadze fakt, że ta sama kontrolna może być odpowiedzialna również za inne elementy. Mrugająca kontrolka może wskazywać również problemy z układem wtryskowym, przekaźnikami lub turbosprężarką jeśli pojazd jest w nią wyposażony. W starszych konstrukcjach można wykonać diagnostykę za pomocą żarówki. Najprostsza kontrolka z żarówką powinna być podłączona do plusa na akumulatorze, a z drugiej strony do świecy. Jeśli żarówka się zapali mamy do czynienia z uszkodzoną świecą. Można to sprawdzić również przy użyciu amperomierza. Prawidłowo działająca świeca ma pobór w okolicach 10A. W przypadku tego typu pomiarów, należy wiedzieć jaki woltaż posiadają zamontowane świece, ponieważ może dojść do ich uszkodzenia, dlatego diagnostyka tego typu wykonywana jest na zawsze własną odpowiedzialność.

 

Objawy zużycia świecy żarowej.

Jeśli nasza świeca ulegnie awarii pierwszym objawem będą problemy z uruchomieniem silnika. Objawy te będą się nasilać gdy temperatura zewnętrzna będzie niska. Finalnie może dojść do takiej sytuacji, że nie będziemy w stanie odpalić silnika. Kolejne objawy to silne wibracje zimnego silnika, brak mocy na zimnym silniku, kopcenie i szarpanie. Niestety wszystkie z tych objawów mogą dotyczyć również innych awarii, ale jeśli połączymy je z trudnościami w odpalaniu raczej mamy do czynienia ze zużytą świecą żarową.

Serwis czyli wymiana zepsutej świecy żarowej.

Wymiana świecy nie jest zadaniem skomplikowanym i można dokonać jej samodzielnie. Zależnie od modelu pojazdu potrzebować będziemy odpowiedniego klucza do świec i nowy komplet świec. Warto pamiętać, że świece zawsze wymieniamy w kompletach. Nawet jeśli oznaki uszkodzenia wykazuje tylko jedna świeca. Przed przystąpieniem do demontażu, powinno się odłączyć akumulator, zdjąć okablowanie i osłony.

Gdy wszystko jest przygotowane, wykręć świece. Uwaga, jeśli świeca kręci się w miejscu, nie chce ruszyć lub podczas kręcenia słychać niepokojące dźwięki zdecydowanie lepiej zlecić naprawę w profesjonalnym serwisie. Urwanie świecy może skutkować, poważnymi i drogimi naprawami, dlatego wszystkie czynności związane z naprawą powinno wykonywać się z zachowaniem zasad zalecanych przez producenta lub w autoryzowanym serwisie marki.

Po demontażu warto oczyścić gniazdo świecy i użyć przed montażem nowej smaru.