check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 500zł gratis
FILTROWANIE TOWARÓW
Cena produktu:
Przelewy24
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Filtr kabinowy - z węglem czy bez?
Powrót
Michał Górecki, 11.02.2020 10:27:22
Filtr kabinowy - z węglem czy bez?

Filtr kabinowy - z węglem czy bez?

Filtr kabinowy filtruje powietrze zaciągane do kabiny pasażerskiej samochodu przez nawiew. Obecnie stanowi on standardowe wyposażenie każdego nowego pojazdu, chroniąc powietrze docierające do kabiny przed drobnoustrojami, pyłkami oraz alergenami. Jednak aby prawidłowo spełniał on swoją funkcję, konieczna jest jego regularna wymiana. Znaczna część kierowców podczas wymiany zastanawia się, który filtr wybrać: filtr kabinowy zwykły czy węglowy. Poniżej pomagamy w wyborze. Jaka jest funkcja

Jaka jest funkcja filtra kabinowego?

Jak wspomnieliśmy powyżej, filtr kabinowy – zwany również przeciwpyłkowym – pochłania zanieczyszczenia zaciągane przez wentylator układu nawiewowego, poprawiając komfort jazdy. Poza tym neutralizuje przykre zapachy i spaliny, a także redukuje nadmierne parowanie szyb związane z przedostawaniem się wilgoci i dużej ilości pyłów, które osiadają wewnątrz kabiny.

Niezależnie od tego, jaki filtr kabinowy (węglowy czy zwykły) wybierzemy, nie wpłynie on w żaden sposób na pracę jednostki napędowej lub zachowanie się pojazdu. Niemniej, warto pamiętać o jego regularnej wymianie, ponieważ zanieczyszczony filtr kabinowy nie spełni swojej funkcji, przepuszczając znaczną ilość zanieczyszczeń do wnętrza kabiny i powodując wzrost stężenia szkodliwych substancji w pojeździe. Może przyczynić się to do powstania reakcji alergicznych, podrażnienia górnych dróg oddechowych oraz oczu, co może wpłynąć na pogorszenie widzenia i czasu reakcji kierowcy.

Nie należy zapominać również o obniżeniu komfortu jazdy w zawilgoconej i narażonej na przedostawanie się pyłów kabinie pasażerskiej, co w przypadku częstych i długich podróży samochodem może znacząco utrudnić życie kierowcy.

Przeczytaj też nasz poradnik: O jakich filtrach trzeba pamiętać podczas wymiany oleju silnikowego?

Filtr kabinowy – z węglem czy bez?

Na rynku oferowane są dwa rodzaje filtrów kabinowych: z węglem aktywnym oraz zwykłe papierowe filtry. Filtry standardowe zbudowane są z tzw. bibuły filtrującej, która skutecznie zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia stałe przedostające się do kabiny. Skutecznie zatrzymuje ona takie cząsteczki jak: pył drogowy, pyłki kwiatów i roślin, sadzę oraz kurz.

Z kolei filtr z węglem aktywnym działa w sposób bardziej kompleksowy. Tego rodzaju filtry są naturalnie nieco droższe, jednak ich funkcjonalność jest szersza, a co za tym idzie, zapewniają one lepsze właściwości filtracyjne. Poza zatrzymywaniem zanieczyszczeń stałych, dodatkowo filtry z węglem aktywnym absorbują szkodliwe substancje z zasysanego do kabiny powietrza i jednocześnie eliminują przykre zapachy – np. zapach spalin.

Zatem, który filtr wybrać – filtr kabinowy węglowy czy papierowy? Decyzja powinna być uzależniona od osobistych potrzeb oraz sposobu użytkowania samochodu. Jeżeli pojazd służy nam wyłącznie do szybkich codziennych dojazdów do i z pracy, wówczas zakup filtra węglowego – choć rekomendowany – nie jest niezbędny.

Z kolei w przypadku częstego jeżdżenia w dalsze trasy i intensywniejszego eksploatowania pojazdu, warto wyposażyć auto w skuteczny filtr węglowy, który zadba o komfort kierowcy i pasażerów, a także uchroni kabinę przed alergenami, szkodliwymi spalinami, przykrymi zapachami oraz alergenami mogącymi znacząco obniżyć wygodę i jakość podróżowania.

Szukasz filtrów kabinowych? Sprawdź asortyment Auto Części Zielonki i wybierz spośród największej bazy produktów pochodzących wyłącznie od renomowanych producentów.