Auto Części Zielonki - Opineo

Termostat układu chłodzenia

Termostat odpowiada za prawidłowe działanie układu chłodzenia. Termostat ma formę mieszka, a jego zasadniczymi elementami są czujnik temperatury i zawór zamykający przepływ płynu chłodniczego. Póki temperatura chłodziwa jest odpowiednia, a więc nie przekracza 90-95ºC, zawór termostatu pozostaje zamknięty, a płyn chłodniczy nie wpływa do chłodnicy. Natomiast gdy czynnik chłodzący zbliża się do temperatury wrzenia, zawór termostatu otwiera się, umożliwiając przepływ płynu chłodzącego. Z termostatem połączony jest też wentylator chłodnicy silnika, który uruchamia się w razie potrzeby.

Można powiedzieć, że termostat pełni funkcję sterownika i bezpiecznika w układzie chłodzenia. Jeśli zostanie uszkodzony, będzie albo stale pozostawał w pozycji zamkniętej albo w ogóle się nie domykał. Pierwszy przypadek jest groźniejszy gdyż skutkuje szybkim przegrzewaniem się silnika i może spowodować jego awarię podczas jazdy. Drugi jest trudniejszy do zauważenia, gdyż wówczas obieg płynu chłodzącego następuje cały czas, wyziębiając silnik. Powoduje to duże straty paliwa i bardzo utrudnia rozpoczęcie podróży zimą. Zarówno termostat jak i dopasowana do niego uszczelka są elementami prostymi, łatwymi do wymiany.

Poszukujesz termostatu do swojego samochodu? W sklepie motoryzacyjnym Auto Części Zielonki go znajdziesz. Wybierz markę, model oraz typ silnika i ciesz się bogatą ofertą różnych producentów.
W razie problemów skontaktuj się w nami mailowo sklep@autoczescizielonki.pl lub telefonicznie 12 415 20 64; 698 870 592.

Informacja rabatowa