Auto Części Zielonki - Opineo

Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

Informacja rabatowa

Kontrolki i zegary w samochodzie osobowym

Kontrolki sygnalizacyjne na desce rozdzielczej znajdują się w każdym samochodzie. Ich podstawową funkcją jest informowanie nas - kierowców o włączonych funkcjach, czy mniej lub bardziej poważnych awariach. Podczas jazdy kluczowe jest prawidłowe rozpoznanie danej ikony. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy zatrzymanie się jest konieczne, czy nie. W tym artykule bierzemy na warsztat kontrolki na desce rozdzielczej, dlatego wyjaśnimy, które znaki graficzne symbolizują poważną awarię, a które możemy zignorować, gdyż informują o włączonych funkcjach samego auta. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje kontrolek na desce rozdzielczej

Kontrolki w samochodzie dzielą się na trzy grupy: zielone, czerwone i żółte.

Rodzaje kontrolek w samochodzie

Kontrolki czerwone ostrzegają o wystąpieniu poważnej awarii w naszym samochodzie. Do zestawu ikon tego typu zaliczamy:

- "lampę alladyna", czyli kontrolkę oleju, która informuje o zbyt niskim poziomie oleju lub zbyt słabej jego jakości. Kontrolka ta wymaga natychmiastowego zatrzymania.
Kontrolka akumulatora, która informuje nas o zbyt niskim ładowaniu baterii w naszym aucie. Ta awaria również wymaga zatrzymania samochodu.
- "P" w okręgu. Ikona, która informuje nas o awarii układu hamulcowego.
- Ikonę przedstawiającą pasażera przypiętego pasem bezpieczeństwa - informacja o uszkodzeniu poduszki powietrznej.

To tylko wybrane, najczęściej pojawiające się czerwone kontrolki na desce rozdzielczej. Znajdują się one również na grafice, którą przedstawiamy poniżej.

Czerwone kontrolki ostrzegawcze w aucie

Z kolei żółte kontrolki na desce rozdzielczej również mogą oznaczać awarię, jednak nie w każdym przypadku wymaga ona zatrzymania auta. Ponadto część z nich symbolizuje również aktywność poszczególnych systemów zainstalowanych w aucie, dlatego też warto poznać je, aby wiedzieć, co należy robić podczas podróży.

Jedną z najpopularniejszych, żółtych kontrolek na desce rozdzielczej jest dystrybutor. Oznacza on, że w naszym aucie kończy się paliwo i należy odwiedzić stację benzynową. Ikona ta nie symbolizuje bezpośrednio awarii, ale jeśli zbagatelizujemy ją - samochód wkrótce zatrzyma się z powodu braku zasilania. Inną, równie często pojawiającą się żółtą ikoną, jest kontrolka check engine. Symbol silnika pojawia się w momencie, kiedy nastąpiła jego awaria. W tym przypadku najczęściej można kontynuować podróż, jednak zalecane jest jak najszybsze zdiagnozowanie problemu. Na koniec jedynie wspomnimy o stale świecącej ikonie systemu ABS. Jeżeli w Twoim aucie występuje taka sytuacja - natychmiast udaj się do mechanika.

Żółte kontrolki informacyjno-ostrzegawcze w aucie

Ostatnią grupą ikon samochodowych, jakie omówimy, są te koloru zielonego. Informują one głównie o aktywnych funkcjach i systemach samochodu. Nie oznaczają awarii, dlatego traktujmy je wyłącznie informacyjnie. Wśród kontrolek tego typu znajdziemy ikony świateł, kierunkowskazów, czy tempomatu.

Zielone kontrolki informacyjne w aucie

Dlaczego rozpoznawanie kontrolek na desce rozdzielczej jest ważne?

Odpowiednie rozpoznawanie kontrolek na desce rozdzielczej jest ważne, ponieważ za ich pomocą otrzymujemy informacje o tym, co dzieje się z naszym autem. Krótko mówiąc, jeżeli pojawi się awaria wybranego systemu, niemal natychmiast otrzymamy o tym informację właśnie na desce rozdzielczej. Ponadto każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy należy bezzwłocznie zatrzymać pojazd, a kiedy można ze spokojem kontynuować jazdę. O tym wszystkim informują nas właśnie ikony na desce, dlatego radzimy zapoznać się ze wszystkimi oznaczeniami, aby język, w jakim komunikuje się z nami nasze auto, nie stanowił większego problemu.