check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 500zł gratis
FILTROWANIE TOWARÓW
Cena produktu:
Przelewy24
  1. Strona główna
  2. Poradnik
  3. Kody OE OEM OEQ AM i zamienniki - czym są oznaczenia?
Powrót
Piotr Jeziak, 15.09.2020 09:23:24
Kody OE OEM OEQ AM i zamienniki - czym są oznaczenia?

Kody OE OEM OEQ AM i zamienniki - czym są oznaczenia?

Dobór odpowiedniej części do samochodu to nie zawsze łatwe zadanie. Na rynku występują części zamienne posiadające wiele oznaczeń. Oznaczenia posiadają skróty OE, OEM, OEQ, ale czy można na ich podstawie stwierdzić z jakiej jakości częścią mamy do czynienia? Kilka wskazówek, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniej części do Twojego samochodu.

Części oryginalne

Produkowane dla takich marek jak np.: Mercedes, Opel, BMW i Renault dostarczane są bezpośrednio do serwisów i autoryzowanych  warsztatów. Są najlepszym rozwiązaniem i noszą na sobie grawer i logo producenta potwierdzający ich oryginalność. Potocznie OE (original equipment) oznacza, że część była zastosowana na pierwszy montaż. W polsce występują również pod oznaczeniem O. Nie są tak popularne, z racji swojej dość wysokiej ceny.  

Produkty ozaczone kodem OEM

Produkty ozaczone kodem OEM (Original Equipment Manufacturer) w Polsce oznaczone literą Q.
Pochodzą dokładnie z tej samej lini produkcyjnej co części z oznaczeniem OE. Jedyna różnica to cel zastosowania. Produkty z tym oznaczeniem trafiają bezpośrednio na rynek, do sklepów internetowych i stacjonarnych, dlatego dytrybutorzy często nadają im specjalne etykiety. Części trafiające na aftermarket nie posiadaja oznaczeń producenta marki pojazdu, ale mogą posiadać oznaczenia własne. Popularne jest rownież usuwanie logo z części o takim przeznaczeniu. Wprzypadku tych grupy możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z najwyższą jakością. 

Szeroko dostępna jakość P.

OEQ - W polsce oznaczone jako P. Zbliżona jakość do OE i OEM, aczkolwiek produkty wykonane z innych materiałów oraz w innej technologii. Dodatkowo te produkty posiadają certyfikaty TÜV, PT lub PC.

Najniższa - jakość Z.

AM czyli zamienniki o jakości, którą rekomenduje dytrybutor do sprzedaży (nie mylić z producentem pojazdów). Produkty te nie mogą liczyć na ulgowe traktowe przez specjalistów i tym samym nie są certyfikowane, lecz nadal spełniają podstawowe zalożenia konstruktorów i są bezpieczne. 

Warto rozważyć jaka część powinna zamontowana w Twoim pojeździe. 

Bezpłatny dobór części samochodowych

Filtr oleju, co ile wymieniać ? - Sprawdź

Jak sprawdzić przebieg auta?