check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 299zł gratis
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Poradnik
  4. Jakie są najczęstsze objawy zużycia koła dwumasowego?
Powrót
Marek Zielonka, 02.09.2021 19:16:34
Jakie są najczęstsze objawy zużycia koła dwumasowego?

Jakie są najczęstsze objawy zużycia koła dwumasowego?

Problemy z kołem dwumasowym wywołują niepokój zdecydowanie u większości właścicieli samochodów. Naprawa tego elementu wiąże się bowiem ze stosunkowo niemałymi kosztami. Część ta należy do grupy części eksploatacyjnych, co oznacza zwyczajnie, że po pewnym czasie następuje konieczność jej wymiany. O nadejściu tej chwili z pewnością poinformuje nas nasz samochód, który wysyłać nam będzie pewne sygnały. Jakie mogą być pierwsze objawy zużycia koła dwumasowego? Które z nich występują najczęściej? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie po przeczytaniu poniższego tekstu. Zapraszamy do lektury.

Zużycie koła dwumasowego – typowe objawy

Objawów świadczących o tym, że z kołem dwumasowym dzieje się coś niedobrego, może być wiele. Niestety, niektóre z nich mogą być mylące, gdyż zwykle mogą być spowodowane przez inne usterki. Jako jeden z typowych objawów uszkodzenia koła dwumasowego uznaje się specyficzne dźwięki dobiegające spod maski samochodu w czasie, gdy jego silnik pracuje na niskich obrotach. Będą więc one występować zwłaszcza w momencie gaszenia auta, jak również zaraz po jego odpaleniu. Ponadto również często występującymi objawami są drgania oraz wibracje podczas pracy na jałowym biegu, które mogą przenosić się na nadwozie.

Jakie usterki mogą powodować pojawienie się objawów podobnych do tych, które występują w przypadku zużycia koła dwumasowego?          

Czasami ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, co dolega naszemu samochodowi. Zużycie koła dwumasowego jest szczególnie trudne do wykrycia, gdyż takie same objawy mogą dawać także problemy z zupełnie innymi elementami samochodu. Jednym z przykładów tego typu objawów może być zerwanie poduszek silnika lub skrzyni biegów, które prowadzi do powstawania podejrzanych odgłosów oraz drgań rozchodzących się po pojeździe.

Co zrobić, aby wydłużyć żywotność koła dwumasowego w naszym samochodzie?

Jak się okazuje, na żywotność koła dwumasowego ma wpływ sposób użytkowania naszego pojazdu. Czego należy więc unikać, aby dłużej cieszyć się w pełni sprawnym kołem dwumasowym? Mamy dla was kilka istotnych wskazówek w tej kwestii. Jedną z nich jest bezwzględne unikanie uruchamiania oraz gaszenia silnika bez wciśniętego sprzęgła. Poza tym istotne jest również wbijanie biegów na w pełni wciśniętym sprzęgle. Na skrócenie żywotności koła dwumasowego może mieć wpływ także gwałtowne puszczanie sprzęgła przy ruszaniu.

Test na sprawdzenie aktualnego stanu koła dwumasowego         

Podejrzewasz, że z kołem dwumasowym w Twoim samochodzie coś się dzieje? Nie jesteś jednak pewien, czy zaobserwowane przez Ciebie objawy świadczą akurat o tej usterce? Zdarza się, że na podstawie pewnych objawów błędnie diagnozujemy ich przyczynę. Aby stwierdzić, czy to z kołem dwumasowym jest coś nie tak, warto przeprowadzić następujący test. Do jego przeprowadzenia należy wybrać prosty oraz bezpieczny odcinek drogi. Test ten polega na rozpędzeniu pojazdu do prędkości pozwalającej na wrzucenie trzeciego biegu, kolejno na mocnym wciśnięciu pedału gazu w celu gwałtownego przyspieszenia oraz nasłuchiwaniu nietypowych dźwięków. Jeżeli podejrzane dźwięki, które zostały przez nas wyłapane przed przeprowadzeniem opisanego testu nadal będą się pojawiać, wówczas prawie na pewno za ich przyczynę nie powinniśmy podejrzewać zużytego koła masowego. Jednak w każdym przypadku jakichkolwiek podejrzeń odnośnie stanu koła dwumasowego powinniśmy dokładnie sprawdzić jego kondycję. Dzięki temu będziemy pewni, że nasz pojazd jest w pełni bezpieczny i gotowy do jazdy.

facebook