check us
Szybka
dostawa
14 dni
na zwrot
dostawa
od 500zł gratis
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Jak sprawdzić łożysko w kole i co wpływa na jego zużycie?
Powrót
Michał Górecki, 2020-02-11 12:11:28
Jak sprawdzić łożysko w kole i co wpływa na jego zużycie?

Jak sprawdzić łożysko w kole i co wpływa na jego zużycie?

Łożyska pełnią niezwykle ważną rolę w bezpiecznym i prawidłowym funkcjonowaniu kół oraz całego układu jezdnego. Dowiedz się, jak sprawdzić łożysko koła, jakie są objawy jego zużycia, a także, w jaki sposób wymienić zużyte łożysko. Jak sprawdzić łożysko w kole oraz co wpływa na jego zużywanie się? Producenci łożysk nie przewidują ich regeneracji ani naprawy, a także żadnych zabiegów konserwacyjnych. O ile jeszcze kilkanaście lat temu łożyska w kołach samochodowych wymagały regularnego

Jak sprawdzić łożysko w kole oraz co wpływa na jego zużywanie się?

Producenci łożysk nie przewidują ich regeneracji ani naprawy, a także żadnych zabiegów konserwacyjnych. O ile jeszcze kilkanaście lat temu łożyska w kołach samochodowych wymagały regularnego smarowania i regulacji luzów, o tyle we współczesnych autach nie stosuje się tego typu zabiegów. Obecnie stosuje się wyłącznie łożyska bezobsługowe, szczelnie zamknięte i nasmarowane smarem wewnętrznym. Wobec tego należy jeździć na takim łożysku aż do zużycia elementu.

Kiedy i jak sprawdzić łożyska w kołach? Łożyska sygnalizują zużycie poprzez powstanie luzów oraz głośną pracę. Główną przyczyną niskiej kultury pracy łożyska jest jego przeciążenie, nieprawidłowy montaż, długi postój samochodu powodujący odbicie w bieżni wałków lub kulek, a także zastosowanie łożyska wykonanego z niskiej jakości materiałów. Łożyska zużywają się szybciej i ulegają awariom podczas jazdy w poślizgach, a także agresywnego pokonywania zakrętów lub nierówności. Wówczas elementy te muszą mierzyć się z niekorzystnymi siłami bocznymi, które mogą powodować powstawanie luzów. Łożysko również łatwo uszkodzić poprzez uderzenie bokiem koła w krawężnik. Zużycie łożysk będzie postępować o wiele szybciej również w przypadku źle wyregulowanej geometrii zawieszenia.

Na szybsze zużycie łożyska wpływa także bicie tarcz hamulcowych i luzy na przekładni kierowniczej, przez które w układzie jezdnym powstają wibracje mogące powodować powstawanie luzów na łożysku. Na uszkodzenie łożyska wpływ ma również przegrzewanie się hamulca i tarczy hamulcowej, co wytapia smar w łożyskach kół.

Jak sprawdzić łożysko w kole samochodu?

Zwykle pierwszymi symptomami problemów z łożyskiem są dźwięki wydobywające się z kół auta. Mogą przybierać one formę szumów, pisków, tarcia lub stukotu i nasilać się podczas manewrowania kołami przy większych prędkościach oraz podczas jazdy na nierównej nawierzchni. Poza tym uszkodzone łożysko może powodować drgania na kierownicy.

Dalsza część diagnozy wymaga uniesienia pojazdu na podnośniku i dokładnego przyjrzenia się układowi jezdnemu. Warto w tym celu odwiedzić mechanika, który oceni stan piast, łożyska, osi zawieszenia oraz innych sąsiadujących elementów układu jezdnego.

Jak sprawdzić łożysko koła? Podczas oględzin należy zweryfikować czy nie doszło do deformacji łożyska, a także uszkodzenia elementów tłocznych i pierścieni. Poza tym należy określić, czy luz łożyskowy nie jest zbyt mały, ani zbyt duży, sprawdzić czystość smaru, stan powierzchni wałeczków i bieżni oraz wychylenie łożyska od pionu.

Zatem, jeżeli łożysko nie wydaje niepokojących dźwięków, a także jego konstrukcja nie wykazuje uszkodzeń mechanicznych ani zanieczyszczenia smaru, wówczas należy przyjąć, że stan tego elementu jest w porządku.

Żywotność łożysk równa żywotności samochodu?

W teorii łożyska kół samochodu powinny odpowiadać żywotnością samochodowi. Niemniej ze względu na różnorodne niekorzystne czynniki zewnętrzne, różne charaktery jazdy, usterki układu jezdnego i potencjalne kolizje, czas eksploatacji łożyska może ulec drastycznemu skróceniu.

Jeżeli zaobserwujemy którykolwiek z objawów zużycia się łożyska, nie należy zwlekać. Zwłaszcza przez wzgląd na ryzyko uszkodzenia kolejnych elementów układu jezdnego, znaczne obniżenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy, a także koszt dalszych napraw.

Łożyska nie należą do drogich elementów, dlatego też ich wymiana nie powinna znacząco obciążyć budżetu. Szukasz wysokiej jakości łożysk do swojego samochodu? Koniecznie sprawdź naszą ofertę. Nasz asortyment składa się z wyłącznie najlepszych łożysk pochodzących od renomowanych i sprawdzonych producentów części samochodowych.